A tudomány és a társadalom kapcsolatának erősítését tekinti a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) egyik legfontosabb feladatának Freund Tamás, az MTA kedden megválasztott új elnöke, aki szerdán online sajtótájékoztató keretében számolt be elképzeléseiről. Mint mondta, az Akadémia közössége nem zárkózhat elefántcsonttoronyba – ezt azt is jelenti, hogy nemcsak a társadalommal, hanem a politikával is jó kapcsolatokat kell ápolni.
– A tudomány és a politika együttműködése, egymást tisztelő kapcsolata nemzeti érdek. Természetesen helye van a kormánykritikának, de az szigorúan csak szakmai alapokon nyugodhat – mondta. Freund reagált korábbi kijelentéseit ért kritikákra is. Mint a Népszava is megírta, a Mandinernek adott múlt heti interjújában egyebek mellett olyan társadalomtudósokról beszélt, akiknek teljesítménye – szerinte – „nemzetközi mércével mérve elégtelen”, és külföldön csak akkor fogadják el írásaikat, ha azokban a magyar kormányt kritizálják. Kijelentései ellen 66 magyar tudós nyílt levélben tiltakozott.
Freund azt mondta: a kiválóságot minden tudományterületen, politikai állástól függetlenül támogatja, de a „gyengeséget” mindig kritizálni fogja. Hozzátette azt is, hogy az ideológiai sokféleség a társadalmi fejlődésben alapvető.
Beszélt az MTA előtt álló legfontosabb teendőkről is. Személy szerint a legsürgetőbb teendőnek a 18 ezres köztestületi tagság megszólítását tartja, mert ők olyan szellemi tőkét képviselnek, amit a nemzet jövője érdekében hasznosítani kell. Az Akadémia legfontosabb feladatának tekinti a minőség biztosítását, a tudományos eredmények minél hatékonyabb kommunikációját a társadalom felé, az Országgyűléssel és a kormánnyal fenntartott kétirányú kapcsolat ápolását, az Akadémia nemzetközi kapcsolatainak erősítését.