baleset;siklóernyős;Vértesszőlős;

2020-07-09 18:29:48

Siklóernyős-baleset: a honvédelmi bizottság összehívását kezdeményezi az ellenzék

Súlyos egészségromlást okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt nyomoz a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség.

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának összehívását kezdeményezik a testület ellenzéki képviselői a múlt vasárnapi vértesszőlősi siklóernyős-baleset mentési körülményei ügyében.

Vadai Ágnes (DK) és Lukács László György (Jobbik) bizottsági alelnök, valamint Harangozó Tamás (MSZP), a testület tagja az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményben azt írta: minél előbb fel kell tárni, hogy milyen körülmények között születtek azok a "hibás döntések", amelyek a vasárnapi tragikus vértesszőlősi mentéshez vezettek. Ennek érdekében kezdeményezik a honvédelmi miniszter, a belügyminiszter és az érintett hatóságok vezetőinek meghallgatását.

Az ellenzéki képviselők kiemelték: annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő a vértesszőlősihez hasonló eset, sürgősen ki kell vizsgálni, hogy egyedi esetről van-e szó vagy rendszerszintű problémák okozták a sikertelen mentési kísérletet.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) múlt vasárnap az MTI-vel azt közölte: kora délután az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság értesítette a Magyar Honvédség légi kutató-mentő központját, mert Vértesszőlős térségében egy siklóernyős balesetet szenvedett. A bajbajutott egy 20 méter magas fa tetején akadt fenn.

A pápai bázisrepülőtérről kiérkező szolgálat a helyszín adottságai miatt nem tudott légi mentést végrehajtani, ezért a katasztrófavédelem munkatársai a kutató-mentő szolgálat helikopterének személyzetével közösen segítettek a bajba jutott siklóernyősön - írták.

Megírtuk: Súlyos egészségromlást okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt nyomoz a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a vértesszőlősi balul végződött siklóernyős-mentés ügyében.

A hétvégén, súlyos, életveszélyes állapotban kellett kórházba szállítani egy fán rekedt siklóernyőst, akit furcsa mód a kiérkező mentőalakulatok egy óriási, MI-8-as katonai felderítő helikopterrel akartak leemelni a fáról, ám a gép rotorszele miatt kettétört a fa, a rajta lévő, addig teljesen egészséges sportember pedig 15-20 métert zuhant.

Mint lapunk kiderítette: ugyan a gép a Magyar Légierő flottájához tartozott, ám a légimentést az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) kérte, illetve a balul sikerült mentés során a pilóta az OKF helyszínen tartózkodó parancsnokának – szaknyelven: kárhelyparancsnok – utasításait követve repült be a lombkorona fölé két alkalommal. Holott szemtanúk szerint már az első kísérletnél látható volt, hogy az MI-8-as rotorszele olyan erős, hogy az alatta elhelyezkedő fák 4-5 métert is kilengtek a szélben, ráadásul ehhez adódott hozzá a bajba jutott siklóernyős ernyőjének és a mentőernyőnek a felülete, amibe a rotorszél mint egy vitorlába bele tudott kapaszkodni.

Az eljárás furcsasága volt, hogy az Index információi szerint már korábban bebizonyosodott, hogy a harctéren, sík területen amúgy sokoldalúan bevethető, nagy teljesítményű MI-8-as bizonyos mentési helyzetekben gyakorlatilag használhatatlan, az általa keltett rotorszél már máskor is súlyos helyzetbe sodorta az érintetteket.

Ráadásul az erdős területen kényszerleszállást végrehajtott siklóernyős egyebekben képzett ipari alpinista volt, így ipari alpinista felszereléssel könnyen le tudott volna jutni a fáról és már úton volt a helyszínre az alpinista mentőcsapat, amikor a katonai gép berepült a területre. A balesetben a siklóernyős mellett egy mentőtiszt is súlyosan megsérült.