Bioritmus;bőrgyógyászat;bőrbetegség;

2020-07-25 14:14:00

Szembetegséghez is vezethet a rosacea

Nyáron különösen oda kell figyelni a sokakat érintő bőrbetegség kezelésére, mert a napfény általában ront a tüneteken.

Az arcbőr középső részén megjelenő bőrpír, a rosacea apró pattanásokat és értágulatokat okozó krónikus bőrbetegség. Ritkán a törzsön és a végtagokon is megjelenhet a rezes bőrnek is nevezett betegség, amelynek oka ismeretlen, bár a családi hajlam és az öröklődés kimutatható. A rosacea a 30-60 éves korosztály körében gyakori jelenség, a legveszélyeztetettebbek a változókorba lépett, világos bőrű nők – mondta Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.

Gyakran jár kellemetlen melegségérzettel, esetleg enyhe fájdalommal, kezdetben akár csak akkor, ha a hidegről a melegbe lépünk vagy többet éri a nap az arcot. Előrehaladott állapotban az érintett terület akár meg is vastagodhat, súlyos esetben az orron vörös, gumószerű megnagyobbodás (rhynophyma) alakulhat ki. Fontos az idejében megkezdett kezelés, mert ha az orr vagy az áll bőre megvastagodott, egyenetlenné vált, akkor már csak komoly plasztikai műtéttel lehet a tüneteket enyhíteni.

Csökkenti az önértékelést

Nem igazán közismert, hogy az elhanyagolt rosacea súlyos szembetegséghez is vezethet, a szem szárazságát, kipirosodását, a szemhéj gyulladását okozhatja, és végső esetben – bár csak ritkán – akár látásvesztést is eredményezhet. Lelki problémát azonban gyakran okoz: önértékelési zavarok, gátlásosság, leépülő emberi kapcsolatok, sőt, akár depresszió is állhat annak a sornak a végén, amelyet ez a jól látható probléma okozhat.

Az enyhébb és a legsúlyosabb tünetek között négy fázist különbözetnek meg a szakemberek. Már a legkisebbek jelentkezésekor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, hogy meg lehessen akadályozni a betegség teljes kifejlődését – hangsúlyozta a szakorvos. „Bár a rosacea egyelőre a gyógyíthatatlan bőrbetegségek közé tartozik, odafigyeléssel és orvosi segítséggel a tünetei enyhíthetők, karbantarthatók. A már kialakult értágulatokat azonban csak lézeres kezeléssel lehet eltüntetni, amivel nem szabad megvárni a súlyos állapotokat.”

Napvédelemtől táplálkozásig

Mivel minden olyan behatástól érdemes óvakodni, ami vérbőséget okoz, a bőrgyógyász tanácsa szerint nyáron elsősorban a direkt napfényt ajánlott kerülni. Már az első napsugarak kibukkanásakor érdemes magas faktorszámú védőkészítményeket, később pedig még széles karimájú szalmakalapot is viselni. Hasznosak lehetnek az antibakteriális és gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmazó krémek, hidratálók, sőt kaphatóak kifejezetten rosaceás, kipirosodásra hajlamos bőrre kifejlesztett kozmetikumok. A megfelelő készítmények kiválasztásában célszerű szakorvos segítségét kérni, hogy megelőzzük a tünetek felerősödését. A hatásos szerek gyakran természetes antibakteriális hatású, ligetszépefélék családjába tartozó füzike kivonatot tartalmazzák. Alapozóból ne az olajos és viaszos bázisú készítményeket válasszuk, mert eltömítik a pórusokat, és még több baktérium telepedhet meg az amúgy is gyulladásra hajlamos bőrön. Érdemes kerülni a mentol, az alkohol, a varázsmogyoró, az eukaliptusz tartalmú kozmetikumokat, mert vérbőséget okoznak. Férfiaknál gyakran az aftershave-ek irritálják a rosaceás bőrt. A C-vitamin kitűnő gyulladáscsökkentő, a K-vitamin pedig erősíti az ereket és kapillárisokat – a legújabb kutatások szerint. Javasolt kerülni az értágító hatású ételeket és italokat, elsősorban a csípőset, a forrót, az alkoholt és a túl sok kávét.