Észak-Korea;járvány;koronavírus;

2020-07-26 08:39:39

Hivatalos: Észak-Korea is regisztrálta az első fertőzésgyanús esetet

A politikai bizottság ülése során Phenjan első számú vezetője, Kim Dzsong Un maximális riadókészültséget vezetett be. Szakértők erősen kételkednek abban, hogy valóban csak most jelent meg a vírus az országban.

Bár a sztálinista Észak-Koreában folyamatosan azt kommunikálták, hogy a határok lezárásának és a szigorú korlátozásoknak köszönhetően az országba nem férkőzött be a Covid-19, több mint félévvel a járvány kitörését követően váratlanul bejelentették: akad az országban egy koronavírus-gyanús eset. A politikai bizottság ülése során Phenjan első számú vezetője, Kim Dzsong Un maximális riadókészültséget vezetett be. A dél-koreai határnál lévő Keszong városában kijárási tilalom lépett életbe. Szakértők ugyanakkor erősen kételkednek abban, hogy valóban csak most jelent meg a vírus az országban.

A rezsim magyarázata is kétségbe vonható. Eszerint egy olyan személyen fedezték fel a vírust, aki július 19-én illegálisan lépte át az Észak- és Dél-Korea közötti demarkációs vonalat. Az illető három évvel ezelőtt távozott, persze szintén illegálisan Dél-Koreába, de most hazatért.

Dél-Korea nem erősítette meg, hogy az ország felől bárki átlépte volna a négy kilométer széles és aknákkal teli ütközőzónát. Ugyanakkor a dél-koreai hadsereg a Jonhap hírügynökség szerint egyáltalán nem tartotta elképzelhetetlennek ezt a lehetőséget. Jelenleg vizsgálják az észak-koreai állítást.

A Munkapárt politikai bizottsága az eset kapcsán szombaton tartott rendkívüli ülést Kim Dzsong Un vezetésével. Itt megállapították, hogy Keszong városában drámai katasztrófát válthat ki az eset, emiatt rendelték el a kijárási tilalmat. Szakértők már hónapokkal ezelőtt figyelmeztettek arra, hogy az amúgy is borzalmas állapotban lévő észak-koreai egészségügy képtelen lenne a járvány kezelésére. Észak-Korea még január végén zárta le a határait és többek számára – köztük a diplomáciai képviseleteknek – kötelező karantént írt elő. Az 1400 kilométeres határ Észak-Korea és Kína között azonban több részen is átjárható, kivált a téli hónapokban, amikor a befagyott tavaknak köszönhetően könnyebben át lehet menni egyik államból a másikba. Go Mjon Hjun, az Aszan Politológii Intézet munkatársa szerint nem kérdés, hogy a vírus már korábban megjelent az országban. S csak azért állítja a rezsim: egy disszidenstől származik a vírus, hogy így demonstrálja, milyen veszélyek leselkednek azokra, akik elhagyják az országot.

A Jonhap hírügynökség egy beszámolója szerint már az a tény, hogy a politikai bizottság három ülésén is foglalkozott a Covid-19-cel, jelzi, mennyre súlyos lehet a valódi helyzet. Az is sokatmondó, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök még áprilisban segítséget ajánlott fel Phenjannak a vírus elleni küzdelemhez. Egyes közlések szerint az államban már februárban megjelent a vírus. Az ENSZ közben élelmiszerhiányra figyelmeztet, amely a lakosság 40 százalékát érinti.