egészségügy;járvány;teszt;koronavírus;

Kaotikus szabályváltás: hazautazás 40 ezres tesztfelárral

Augusztus 1-től már nem az állam fizeti majd a járványügyi szempontból kockázatos országból Magyarországra visszaérkezők vizsgálatának költségét. Az átállás nem zökkenőmentes.

Jelentősen változnak szombattól a járványügyi szempontból kockázatosnak ítélt – azaz sárga vagy piros kategóriába sorolt – országokból hazatérőkre vonatkozó szabályok. Eddig az állam fizette azokat a koronavírus-teszteket, amelyek, ha negatívok lettek, mentesítették a hazatérőt a karantén alól. –

Augusztus elsejétől viszont mindenkinek magának kell a saját teszteléséről gondoskodnia, ha a két hétnél korábban akar szabadulni a házi karanténból – emlékeztették a kormányhivatalok kedden a háziorvosokat arra, hogy miként azt a kormányzati eredetileg is tervezte, csak július végéig állja az állam a vizsgálat költségeit.

Komáromi Zoltán fővárosi háziorvos is a kormányhivataltól kapott levélből értesült arról, hogy szombattól a külföldi nyaralásból hazatérő pácienseinek nem rendelhet a szokásos úton, a mentőszolgálattól PCR-tesztet. S noha előírták számára, hogy tájékoztassa a betegét arról, hol végeztetheti el a vizsgálatot, erről részleteket ő maga sem tud. Ami biztos, hogy a háziorvos kizárólag a koronavírus-fertőzés gyanús pácienseinek rendelhet állami költségen PCR-vizsgálatot.

Egy másik tiszti főorvosi körlevél – ami viszont a háziorvosokhoz nem jutott el – múlt hét keddtől kéri az állami egészségügyi intézményeket, hogy ha szakmailag megfelelnek a feladatra, jelentkezzenek az utazáshoz kötött mintavételek elvégzésére. A vizsgálat árát az intézmény maga határozhatja meg. Azaz ahány kórház, annyiféle lehet majd a díjszabás is.

PCR-teszt végzésére alkalmas saját laborja csak néhány kórháznak, például a Honvédnek, a Dél-pesti Centrum Kórháznak, illetve az orvosképzéssel foglalkozó egyetemeknek, és a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi részlegének van. Így a többiek megrendelhetik tőlük vagy akár magánpiaci szereplőktől is a vizsgálatot. Lapunk több kórházat is felhívott, volt amely eleve elutasította a lakossági térítéses PCR-tesztelést, mások viszont bevételszerzési lehetőséget láttak benne. Az állami laborokkal kapcsolatban állók 32-38 ezer forintot kérnének a betegektől, míg azok, amelyek a tesztelést a piacon vásárolják meg, elkérhetnek egy leletért 40-50 ezer forintot is.

PCR-tesztelést a piacon jelenleg például a Mammut Egészségközpontban vagy a Wáberer Medical Centerben is 32 000 forintért végeznek. Ennél valamivel drágább, 39 ezer forint a Dr. Rose Magánkórházban. A lelet azonban akár 24 óra alatt elkészülhet.

Egyelőre tisztázatlan, hogy a karanténra kötelezettektől hol – a lakásukon vagy az egészségügyi intézményben – kell majd mintát venni. (A közösség védelme azt kívánná, hogy a karanténlakó ne hagyja el az otthonát, amíg ki nem derül, vírushordozó vagy sem. Ha ezt preferálná a járványügyi hatóság, akkor a kiszállási díj tovább srófolhatja az állami szolgáltatók árait.) Azt az elvárást, hogy a mintát mindenkitől az otthonába vegyék le, már a hatósági feladatot ellátó mentőszolgálat sem képes biztosítani. Miután nem győzik, és emiatt akár két hetet is sorba állítják a diagnosztikára várókat, a XIII. kerületben nyitottak egy mintavételi pontot. Így akinek sürgős, azt odairányítják.

A szombaton debütáló új rendszerrel kapcsolatban még az sem világos, hogy csak a munkába visszatérni akaró családtagoknál vagy az együtt nyaralók közül mindenkinél kell-e végeztetni a tesztet, ahhoz, hogy a felnőttek szabadulhassanak a karanténból.

Továbbá erősen kérdéses, már csak a határidők miatt is, hogy megéri-e igénybe venni az önfinanszírozott szabadulás lehetőségét, hiszen a legtöbb helyen 48 órás határidővel vállalják a vizsgálatot. Azaz a legszerencsésebb esetben is csaknem egy hét már el is telik, mire valaki ennyi pénzért szabadulhat a két hetes karanténból.

Esetleg az ösztönözhet a mielőbbi szabadulásra, hogy az utazást követő karanténra nem jár táppénz. Így az ott töltött idő automatikusan apasztja a családi kasszát.

Piros, sárga, zöldJúlius közepétől az országos tiszti főorvos a koronavírus-járvány aktuális adatai alapján veszélyességi osztályokba sorolja a világ országait, és státuszuk függvényében szabályozza a belépést onnan. A kockázatosnak ítélt országokat színkódok jelzi, az ezekből az államokból hazatérőkre 14 napos karantén vár még akkor is, ha teljesen egészségesek. Ezt akkor kerülhetik el, ha fel tudnak mutatni két olyan negatív PCR-tesztet, amelyet a Magyarországra történő belépést megelőző 5 napon belül – legalább 48 órás időkülönbséggel – végeztek el rajtuk. Ha karanténba kell menniük, akkor onnan idő előtt csak akkor szabadulhatnak, ha produkálnak a sárga országból érkezők egy, a piros országból hazatérők pedig két negatív vírus leletet.