erőszak;elnökválasztás;Fehéroroszország;tüntetések;letartóztatások;

- Sem a fiatal fideszesek, sem az ifjú kereszténydemokraták nem ítélik el a fehéroroszországi erőszakot

Az Európai Néppárt ifjúsági szervezetében nem írták alá a közös nyilatkozatot a magyar kormánypártok hasonló jellegű szervezetei.

Sem a belarusz elnökválasztás alatt történteket, sem az utána tapasztalt erőszakos hatósági fellépéseket nem voltak hajlandók elítélni Brüsszelben a Fidelitas és az IKSZ, azaz a Fidesz és a KDNP ifjúsági szervezetei – jelentette Brüsszelből szerda éjjel a Magyar Hang tudósítója. A magyar kormánypárti fiatalok képviselői ugyanis nem írták alá az Európai Néppárt ifjúsági szervezete, a YEPP (Youth of the European People’s Party) az ügyben kiadott közös nyilatkozatát.

Eddig már 51 vezető európai kereszténydemokrata ifjúsági politikus látta el kézjegyével a felhívást, akik 28 tagpártot képviselnek. A YEPP szervezetének 39 országból 63 szervezet a tagja, Magyarországról a Fidelitas és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ).

„Az EU többször is tisztességes és szabad választásokat szorgalmazott, ám a választásokat követő események felháborítóak. A békés szavazás reményét számos aktus sértette, elsősorban a békés tüntetők letartóztatása, valamint a katonaság által alkalmazott túlzott erőszak”– írják.

A dokumentumban, amelyben az ifjúsági szervezetek arra kérik a minszki hatóságokat, hogy a választás eredményeit tükröző adatokat tegyék közzé, leszögezik: 

„Elítéljük ezeket az erőszakos cselekedeteket és azt kérjük, hogy engedjék szabadon a letartóztatottakat, és az emberek gyakorolhassák szabadon a békés tiltakozásra és gyülekezésre való jogukat. A demokrácia kulcsfontosságú minden működő társadalomban és államban; ezért azt kérjük, hogy ezt tartsák fenn és érvényesítsék Belaruszban.”

Emlékezetes, a fideszesek három évtizeddel ezelőtt még kiálltak a demokrácia mellett, szabadságot követeltek Tibetnek, tüntettek a pekingi Tienanmen téri vérengzések ellen, és egyebek mellett hatósági elzárást is vállalva, részt vettek Prágában az akkori csehszlovákiai „bársonyos forradalomban”.

Összefoglalták, mit várnak a kormányzattól a hibrid vagy online oktatási rend bevezetésekor az iskolákban, illetve, ha a járványügyi helyzet az óvodákat is korlátozott működésre kényszeríti.