Az, hogy a fizikai aktivitás jó hatású a mentális betegségek kezelésében, nem újdonság, egy új kutatás most azt igazolta, hogy a rendszeres jógázás enyhíti a más mentális problémákkal is küzdő betegek depressziós tüneteit. A British Journal of Sports Medicine című lapban közzétett kutatás eredményei szerint a jótékony hatás annál erősebb, minél több alkalommal jógázott az érintett – olvasható az Orvostovábbképző Szemle online kiadásában.
A depresszió becslések szerint világszerte több mint 340 millió embert érint. A tünetei ráadásul gyakran szorongással és pszichotikus zavarokkal is együtt járnak. A depresszió tüneteinek enyhítésére javasolt a fizikai aktivitás fokozása, ezért a tanulmány szerzői a jógázást vizsgálták részletesen.
Annak megválaszolásához, hogy például, hogy növeli-e a terhelhetőséget, csökkenti-e a testsúlyt, javítja-e az alvás és az élet minőségét, 13 nemzetközi vizsgálat adatai összegezték, amelyekben 1080, mentális betegségben szenvedő felnőtt vett részt. A jógafoglalkozások átlagosan 2,5 hónapon keresztül tartottak, egy-egy alkalommal 20–90 percen keresztül.
Az eredményeik igazolták, hogy a jógázás hatásosabban enyhítette a depresszió tüneteit a szokványos kezeléshez vagy az önsegítő technikákhoz képest. Azt is megállapították, hogy a jógafoglalkozások számának növekedésével a panaszok egyre inkább enyhültek. „A jógázást a betegek kiegészítő vagy alternatív lehetőségként alkalmazhatják a depressziós tünetek enyhítését célzó fizikai aktivitások között” – írták eredményeik ismertetésekor a szerzők.