Bioritmus;depresszió;jóga;

- Enyhítheti a depresszió tüneteit a jógázás

Egy új kutatás szerint annál hatásosabb, minél többször csináljuk.

Az, hogy a fizikai aktivitás jó hatású a mentális betegségek kezelésében, nem újdonság, egy új kutatás most azt igazolta, hogy a rendszeres jógázás enyhíti a más mentális problémákkal is küzdő betegek depressziós tüneteit. A British Journal of Sports Medicine című lapban közzétett kutatás eredményei szerint a jótékony hatás annál erősebb, minél több alkalommal jógázott az érintett – olvasható az Orvostovábbképző Szemle online kiadásában.

A depresszió becslések szerint világszerte több mint 340 millió embert érint. A tünetei ráadásul gyakran szorongással és pszichotikus zavarokkal is együtt járnak. A depresszió tüneteinek enyhítésére javasolt a fizikai aktivitás fokozása, ezért a tanulmány szerzői a jógázást vizsgálták részletesen. 

Annak megválaszolásához, hogy például, hogy növeli-e a terhelhetőséget, csökkenti-e a testsúlyt, javítja-e az alvás és az élet minőségét, 13 nemzetközi vizsgálat adatai összegezték, amelyekben 1080, mentális betegségben szenvedő felnőtt vett részt. A jógafoglalkozások átlagosan 2,5 hónapon keresztül tartottak, egy-egy alkalommal 20–90 percen keresztül. 

Az eredményeik igazolták, hogy a jógázás hatásosabban enyhítette a depresszió tüneteit a szokványos kezeléshez vagy az önsegítő technikákhoz képest. Azt is megállapították, hogy a jógafoglalkozások számának növekedésével a panaszok egyre inkább enyhültek. „A jógázást a betegek kiegészítő vagy alternatív lehetőségként alkalmazhatják a depressziós tünetek enyhítését célzó fizikai aktivitások között” – írták eredményeik ismertetésekor a szerzők.

Jóga: javítja az életminőségetA jóga a tudat átalakítását, illetve a karma és az újjászületés körforgásából való megszabadulás elérését szolgáló indiai vallási módszerek és technikák összessége. A keleti bölcselet olyan formája, amely a hinduizmus kulturális közegében fejlődött ki. Alapja az önuralom, lényege a fegyelmezettség. Sok változata ismert, amelyeket a különböző személyiségtípusokhoz fejlesztettek ki. A nyugatiaknak nincs vallásos háttere, inkább a testi-lelki egészség megőrzésére és helyreállítására, illetve csúcsélmények előidézésére szolgálnak. Az eredeti jóga a testi és szellemi erők felébresztését és összekapcsolódását is szolgálja. A modern jóga gyakran tartalmaz a hinduizmusból származó tradicionális elemeket, mint például az erkölcsi és etikai alapelveket, a test megerősítésére és jó állapotának megőrzésére szolgáló pózokat, úgynevezett ászanákat vagy más néven tartásokat, a spirituális filozófiát, a jógi útmutatásait, a mantrák, vagyis szent szótagok ismételgetését, a légzés szabályozását és az elme meditációval történő elcsendesítését. A jóga mindennapos gyakorlása – művelői szerint – javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást hoz és az életminőség javulását is eredményezi.  (Forrás: Wikipédia)

Nem hibátlanok a tesztek és antitestek sem alakulnak ki minden Covid-19 betegnél – ezt mutatja annak a 81 éves nőnek az esete, akinél az orrgaratból vett kenet és az antitest-teszt is negatívnak bizonyult.