gyermekvédelem;bántalmazás;Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány;

2020-08-18 12:08:49

Nem a pofonnal kezdődik – Program indul az iskolai bántalmazások megelőzésére

A biztonságos együttműködés és a közösségek gyerekvédelmi irányelvének kialakításában segít a Nemecsek Program.

Minden iskolának van tűzvédelmi terve, de nagyon kevés iskolában gondoltak arra, mit kell tenni akkor, ha valakit bántanak. Pedig egy iskola nemcsak épület, hanem olyan biztonságos hely is, ahol mindenki együttműködik – olvasható a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány közleményében. A gyermekvédő szervezet azért indítja el a Nemecsek Programot, hogy támogassa a biztonságos keretek létrehozását, segítse a gyerekekkel foglalkozó szervezeteket abban, hogy gyakorlati tudást szerezzenek, és létrehozzák saját irányelveiket a bántalmazások megelőzésére és kezelésére. 

Hol húzódik a határ ugratás és bántalmazás között? Mit tegyek, ha engem bántanak? Mikor és kitől tudok segítséget kérni? Hogyan tudom megelőzni a bántalmazást? Mi a különbség jelzés és árulkodás között? Hová fordulhatok segítségért? Hogyan működjünk együtt biztonságos keretek között? Kiért és meddig vagyok felelős az intézményben? A Nemecsek Program, amelynek alapelve, hogy minden bántalmazás megelőzhető, abban segít, hogy a gyerekekkel foglalkozó közösségek – iskolák, óvodák, sportegyesületek és egyéb szervezetek – megtalálják a saját válaszaikat ezekre a kérdésekre. 

A program minden gyerekekkel foglalkozó szervezetnek szól. Hasznos óvodáknak, iskoláknak, gyermekvédelmi intézményeknek, gyerekekkel foglalkozó alapítványi, egyházi szervezeteknek, illetve minden olyan szervezet számára, amely kapcsolatba kerül gyerekekkel – emelte ki Vaskuti Gergő a program egyik vezetője. A gyerekvédelmi irányelv nem egy újabb adminisztratív teher, hanem egy, a közösség által létrehozott és elfogadott irány, ami mentén a felmerülő problémákat rögtön orvosolni lehet – tette hozzá.

Mint írták, a bántalmazás mindig egyedi történet. A legritkább esetben a pofonnal kezdődik, minden esetnek van előzménye és oka. Kortárs, de tanár–diák közötti bántalmazás esetén is fontos, hogy az érintettek tudják, kihez fordulhatnak segítségért. A közösségnek olyan átlátható kereteket és egyértelmű szabályokat kell felállítania a bántalmazás megelőzésére és kezelésére, valamint az utánkövetésre, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát.

A programot az Európa Tanács nemzetközi ajánlása és az elmúlt három év hazai tapasztalatai alapján dolgozták ki. A többéves háttérmunka és szakmai egyeztetés során, több mint 15 oktatási intézménnyel tesztelték a módszertanokat – írták. A gyerekvédelmi irányelv elkészítését ingyenesen elérhető segítséggel, letölthető sablonokkal támogatják. Egy online elvégezhető gyermekvédelmi kurzussal is igyekeznek segíteni, és a szervezők támogató Facebook-csoportot is működtetnek. A Nemecsek Programba a Hintalovon Alapítvány honlapján folyamatosan lehet jelentkezni.