Az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége sztrájkba hívta a magyar ortopéd cipő gyártással foglalkozó vállalkozásokat augusztus 17–23. között – közölte a szervezet honlapján.
A munkalassító sztrájk célja, hogy felhívja a figyelmet a szakma létét és az ellátás biztonságát fenyegető mértékű alulfinanszírozottságra.
A szövetség megjegyezte, hogy direkt erre a rövid hétre időzítette az első, figyelemfelhívó tiltakozást, mert így éri a legkevesebb hátrány a betegeket. Ugyanakkor amennyiben nem tapasztal a szakma érdemi előrelépést a finanszírozásban, akkor ősszel várhatóan több hétig tartó, vagy szükség esetén teljes munkabeszüntetéssel járó általános sztrájkot hirdetnek.
Ezt azzal indokolták, hogy nem tudják a kis gyártók saját forrásaikból tovább finanszírozni az állami ellátást. Hangsúlyozták, hogy a cipőipari szakmák hiányszakmának számítanak, ezért fenntartásuk közös érdek.
Az OCSZ jelenleg országosan 35 céget tömörít.
Arról a Magyar Narancs számolt be, hogy az OCSZ sztrájkról szóló közleményét az MTI nem volt hajlandó kiadni, mert álláspontjuk szerint sztrájkba invitálásnak minősülhet. Ez pedig a szabályzatuk 14.8-as pontjába ütközik („A közlemény nem mozgósíthat konkrét politikai akcióra, tüntetésen, vagy bármely rendezvényen történő részvételre...”).