vakcina;oltóanyag;koronavírus;COVID-19;

- 225 millió adag oltóanyag felvásárlását tervezi az Európai Bizottság

Ha megállapodnak a gyártóval, az lehetővé fogja tenni, hogy valamennyi uniós tagállam megvegye az oltóanyagot. Az alacsonyabb és közepes jövedelmű országok pedig adományként kaphatják meg.

Az Európai Bizottság csütörtöki bejelentése szerint a testület 225 millió adag, koronavírus elleni oltóanyagot tervez felvásárolni a CureVac német biogyógyszerészeti vállalattól.

A brüsszeli testület csütörtökön lezárta a céggel folytatott tájékozódó jellegű megbeszéléseket. 

Amennyiben a felek által tervezett keretszerződés létrejön, az lehetővé fogja tenni, hogy valamennyi uniós tagállam megvegye az oltóanyagot, továbbá azt is, hogy az alacsonyabb és közepes jövedelmű országok azt adományként kaphassák meg.

A megbeszélések egy előzetes piaci kötelezettségvállalás megkötésére irányulnak. E kötelezettségvállalás a Vészhelyzeti Támogatási Eszköz finanszírozásával jön létre, amely külön forrásokkal rendelkezik több vállalat által előállított, potenciálisan hatékony oltóanyagokból álló portfólió kialakításához.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta: a testület más oltóanyaggyártókkal is folytat tárgyalásokat, hogy megtalálják azt a technológiát, amely mindenki számára védelmet biztosít.

– A gyógyszeripari vállalatokkal folytatott megbeszélések minden egyes fordulója közelebb visz minket ahhoz, hogy legyőzzük a vírust– fogalmazott.

Az EU korábban hasonló megállapodást kötött a francia tulajdonban lévő Sanofi és a brit-svéd érdekeltségű AstraZeneca gyógyszergyártó társasággal mintegy 300 millió adag oltóanyag felvásárlására.

Az unió végrehajtó testülete az amerikai Johnson & Johnson cég tulajdonában lévő Janssen Pharmaceuticával is folytat tárgyalásokat.

Eközben Oroszországban már el is kezdték gyártani a SARS-CoV-2 elleni orosz védőoltást. Igaz, erről egyelőre keveset tudni. Amint azt a Népszavának egy hatósági engedélyezésben járta szakember kifejtette, egyelőre csak orosz törzskönyve van annak a vakcinának, ezért az csak Oroszországban hozható forgalomba. Magyarországra csak akkor kerülhetne a készítmény, ha az orosz oltóanyagnak lenne az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) által kiadott törzskönyve is. Ám ahhoz, hogy ezt a vakcina megkapja, a legkedvezőbb esetben is félévre volna szükség, és csak azután alkalmazhatnák az Unió területén.

Még 2018-ban hunyt el a belga rendőrség őrizetében Jozef Chovanec, a halála körülményeinek újbóli vizsgálatát kéri az illetékesektől a megözvegyült feleség.