sztrájk;önkormányzat;

Boros Péterné, az MKKSZ elnöke

- Sztrájkot hirdet a szakszervezet, szeptember elején leállhatnak az önkormányzatok

Az elmúlt hónapok kormányzati döntései ellehetetlenítették az önkormányzatok gazdálkodását és ezzel veszélybe sodorták több ezer önkormányzatnál dolgozó munkáját, biztos megélhetését és jövőjét – hangsúlyozták.

Háromnapos önkormányzati sztrájkot szervez a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ). Közleményük szerint a szeptember elején, 2-án, 3-án és 4-én tartandó megmozdulásra azért van szükség, mert az elmúlt hónapok kormányzati döntései ellehetetlenítették az önkormányzatok gazdálkodását és ezzel veszélybe sodorták több ezer önkormányzatnál dolgozó munkáját, biztos megélhetését és jövőjét.

A Népszava kérdésére a szervezet elnöke azt hangsúlyozta, a 32 ezer önkormányzati dolgozó sorsáról hosszú ideje nem hajlandó tárgyalni a kormány, s az érdekvédőknek kötelességük erre figyelmeztetni. Boros Péterné emlékeztetett rá, június végén rögzített sztrájkköveteléseik nagy része régi kérés, ezek egészültek ki az adóelvonások miatt jelentkező gazdasági gondok enyhítésének igényével. Céljuk, hogy el lehessen kerülni az elbocsátásokat és meg lehessen őrizni a lakosság kiszolgálásának eddigi színvonalát minden településen.

Mivel a 2008 óta változatlan, 38 650 forintos illetményalap növelésére nem hajlandó a kormány, most az egyes kereseti sávok szorzószámainak emelését fogalmazták meg követelésként. Elvárják a járvány elleni védekezési költségek megtérítését az önkormányzatoknak, a gépjárműadó visszaadását, az idegenforgalmi adó beszedésének engedélyezését, a szolidaritási adó visszaállítását az idei mértékre és a különleges gazdasági övezetekre vonatkozó döntés visszavonását is. Azt is követelik, hogy a hivatalokban külön megállapodás nélkül is automatikusan vonják le a dolgozók béréből a szakszervezeti tagdíjat, elvárják a Nemzeti Munkaügyi Kerekasztal létrehozását és azt is, hogy az éves nyugdíjemeléseknél álljon vissza a béremeléseket is követő vegyes indexálás, s hogy a közszféra nyugdíjasai is dolgozhassanak a nyugdíjuk mellett.

Mindezt kedden levélben is megírták a miniszterelnöknek, arra kérve Orbán Viktort, jelölje ki a sztrájktárgyalásra illetékes kormányzati vezetőt. A sztrájktárgyalás kezdeményezéséről a belügyminisztert is tájékoztatták, a lakosságot pedig arra kérik, ügyeik intézését ne ezekre a napokra tervezzék. A hivatalok sztrájk idején csak a halálesetek bejelentésével foglalkoznak, az előzetesen kitűzött házasságkötéseket bonyolítják le, az előre egyeztetett személyes megbeszéléseket tartják meg és persze az azonnali intézkedést igénylő esetekben, például egy intézményi csőtörésnél lépnek. 

Öntözőművet építene egy felcsúti cég a település határában, a helybéliek azonban attól tartanak, hogy ez fedősztori, a beruházó valójában bányát nyitna, és tönkre tenné környezetüket.