földgáz;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;Fekete-tenger;fúrás;

2020-08-21 15:26:52

Óriási földgázmezőt talált a Fekete-tenger alatt Törökország

A lelőhely megszerzéséért Erdogan vállalta az egyre élesedő török-görög konfliktust is.

A török Fatih fúróhajó 320 milliárd köbméter földgázt talált a Fekete-tenger alatt – jelentette be Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken az isztambuli Dolmabahce palotából közvetített televíziós beszédében.

Erdogan szerint Ankarának az a célja, hogy 2023-ban – a Török Köztársaság kikiáltásának 100. évében – a „nemzet szolgálatába” állítsák a fekete-tengeri földgázt, írja az MTI.  A török elnök hozzátette, hasonló jó hírt várnak a Földközi-tenger keleti medencéjéből is, ahol országa ugyancsak próbafúrásokat végez.

A Fatih hajó július 20-án kezdte meg próbafúrásait a Fekete-tenger Tuna-1 megjelöléssel ellátott övezetében, amely mintegy 150 kilométerre északnyugatra található a török Zonguldak városától.

– A térséget Sakarya gázmezőnek nevezték el – közölte Erdogan, hangsúlyozva: a rendelkezésre álló adatok alapján nagyon valószínű, hogy még több gázra bukkannak a területen.

A török államfő leszögezte: azonnal hozzálátnak a gázmező feltárásához, majd kidolgozzák és végrehajtják a kitermelési tervet.

Erdogan kiemelte: országa, amely éveken át gondokkal küzdött a külső energiafüggőség miatt, mostantól nagyobb biztonsággal tekint a jövőbe. Nyomatékosította, hogy eltökéltek abban, hogy gyökerestől oldják meg az energiakérdést.

A felfedezés elősegítheti Törökország földgázfüggőségének csökkenését Oroszországtól, Irántól és Azerbajdzsántól. Törökország 2018-ban 49,3 milliárd, 2019-ben pedig 44,9 milliárd köbméter gázt használt fel, tehát a most bejelentett mennyiség az ország nagyjából hétéves gázszükségletét fedezi.  

Az elmúlt időszak török próbafúrásai a Földközi-tengeren Ciprus és Görögország haragját váltották ki, amelyek szuverenitásuk megsértésének tekintik ezt. Az EU szerint a török kutatások sértik a nemzetközi jogot.

A feszültséget jelzi, hogy török vadászgépek jelentek meg Ciprus felett, a görögök pedig francia támogatással kezdtek hadgyakorlatba a Földközi-tengeren. A területi és gazdaságpolitikai vitákat Erdogan elnök csak tovább élezte azzal, hogy a Hagia Sophia után egy újabb, jelenleg múzeumként funkcionáló bizánci templomépület, a Kariye mecsetté alakítására is engedélyt adott.

Erdogan pénteki bejelentését követően az euró és a dollár is elkezdett visszaerősödni a lírával szemben. Az euró értéke 8,50 környékéről 8,65-ig, míg a dolláré 7,20-ról 7,34-ig emelkedett a török fizetőeszköz ellenében.