;

áldozatok;Fehéroroszország;Minszk;rendőri erőszak;

A fehérorosz rendőrterror áldozatairól emlékeztek meg egy krakkói demonstráció résztvevői, 2020. augusztus 12-én

- Erdőben találtak rá egy fehérorosz tüntető holttestére

A fiatal férfi telefonját utoljára egy minszki kórház és egy rendőrkapitányság közelében tudták bemérni.

Újabb belorusz tüntető esett áldozatául a rendőri erőszaknak, a 28 éves Mikita Kraucou holttestére Minszk egy erdős területén találtak rá.

A hírt egy belorusz újságíró, Franak Viacorka osztotta meg Twitter-oldalán, bejegyzését a Mérce szúrta ki .

Viacorka információi szerintMikita Kraucou augusztus 12-én, egy tüntetői összecsapás alkalmával tűnt el; a telefonját legutoljára egy minszki kórház mellett tudták bemérni, de az Euroradio információi szerint lehetséges, hogy nem ott tartózkodott, hanem a közelben lévő rendőrségen:  

A képen a piros felirat jelöli a kórházat, a kék pedig a rendőrséget. 

Gyanús öngyilkosság és a "hirtelen leromló egészségi állapot"

Mikita halálával négyre nőtt a fehérorosz rendőrterror ismert áldozatainak száma: az első haláleset egy minszki tüntetésen történt -hivatalos álláspont szerint egy tüntető kezében robbanószerkezet robbant fel, videófelvételek alapján viszont lelőtték a rendőrsorfal előtt álló fiatal férfit.

A negyvenes évei derekán járó Henadzij Sutovot egyértelműen agyonlőtték a délnyugati Breszt városában, egy 25 éves férfi egészségi állapota pedig azután romlott le hirtelen a rendőrség szerint, hogy őrizetbe vették egy Gomel városban tartott tüntetésen.

Kedden holtan találták a volkoviszki hadtörténeti múzeum igazgatójaként dolgozó  Konsztantyin Sziszmakovot is; a hatóságok szerint öngyilkosság történt, de több mint gyanús, hogy Sziszmakov azután tűnt el, hogy egy helyi választási bizottság tagjaként, augusztus 15-én megtagadta a jegyzőkönyv aláírását.

Sziszmakov ezután hétvégi kertjében tevékenykedett, majd feleségének ezt írta: „Nem dolgozom tovább, megyek haza.” Holttestét három nappal később, augusztus 18-án találták meg egy erdőben. Így az sem kizárt, hogy ő lehet az ötödik ismert áldozat. 

A tüntetéshullám Belaruszban hónapok óta tart, de az augusztus 10-i elnökválasztást követően vettek új fordulatot, miután a belarusz ellenzék és nemzetközi elemzők szerint is Lukasenka súlyosan elcsalta az eredményt. Ezután duzzadt óriásira a mozgalom, és egymás után álltak le a belarusz gyárak, miután a dolgozóik sztrájkba kezdtek. Augusztus 16-án 100 ezres tömeg tüntetett Lukasenka ellen, azóta azonban valamelyest elcsendesedtek a demonstrációk.

Az Európai Unió egyébként nem ismeri el az elnökválasztás hivatalos eredményét, felszólították az illetékes fehérorosz hatóságokat, hogy teremtsék meg a lehetőséget a helyzet politikai megoldására, tartsák tiszteletben az alapvető emberi és szabadságjogokat, illetve tartózkodjanak a békés tüntetőkkel szembeni erőszaktól - jegyzi meg a Mérce.

Ez a legsúlyosabb büntetés idáig, amit sajtómunkások elleni támadás miatt szabtak ki Chihuahua államban.