Magyarországon valójában az intellektuális szuverenitásért zajlik a harc: azért küzdünk, hogy érvényesíthessük kereszténydemokrata-konzervatív demokráciafelfogásunkat a liberális nézetekkel szemben – mondta a miniszterelnök hétfőn, a 15. Bledi Stratégiai Fórumon.
Az MTI által idézett nyilatkozat szerint az Orbán-kormány azért harcol, hogy ne csak egy, mindenki által elfogadott szemszögből lehessen vizsgálni az európai intézményeket és politikát, és lehessen vitázni olyan fogalmakról, mint a család, nemzet, kulturális hagyományok, vallás és migráció. A miniszterelnök hozzátette, a magyar demokrácia legalább olyan jó, mint a német vagy az olasz, és megfelel a demokrácia európai követelményeinek.
Orbán Viktor beszédéből ez alapján úgy tűnhetett, mintha a kormányzati erőt is alkotó nemzeti-konzervatív oldalnak – melynek álláspontját több száz sajtótermék visszhangozza – szava sem lenne Magyarországon, és küzdeniük kellene még a vita lehetőségéért is.
Bajban van Európa, mert nem szuperállam
Orbán kitért az európai helyzetre is: mint mondta, Európa bajban van, mert még mindig nem sikerült meghatároznia új helyét a nemzetközi gazdaságban. Itt ugyanis - az Egyesült Államokkal és Kínával ellentétben - nem vagyunk képesek gyökeresen megváltoztatni a játékszabályokat, nincsen közös európai hadsereg és ahhoz kapcsolódó tudományos-innovatív központok, amelyek a technológiai fejlődés motorjai lehetnének.
Jelenlegi helyzetünk és az abból fakadó következmények pontosítása egyelőre tisztázásra vár – fejtegette a magyar miniszterelnök.
Autoriter csúcstalálkozó?
Az idei nemzetközi konferencia központi témái az Európa előtt álló kihívások és lehetőségek, elsősorban a koronavírus-járvány és a Brexit tükrében. A fórumon számos ország állam- és kormányfői, illetve külügyminiszterei vesznek részt, egy szlovén lap, a Dvnevnik szerint ez azonban leginkább egy közép-európai neoliberális autoriter csúcstalálkozónak tűnik, ahonnan éppen csak Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hiányzik.
A programon Orbán Viktoron kívül Alekszandar Vucsics szerb elnök, Andrej Babis cseh, Janez Jansa szlovén, Mateusz Morawiecki lengyel, Andrej Plenkovic horvát és Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök személyesen vesz részt. Giuseppe Conte olasz kormányfő, Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke és Krisztalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap igazgatója a neten kapcsolódik be.