tenisz;Magyar Teniszszövetség;

2020-09-03 09:00:00

Elgurult teniszmilliárdok – Indokolatlanul magas összegű szerződések vezettek az összeomláshoz

A Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) és az állam számára káros szerződések vezettek a szervezet gazdasági összeomlásához.

Több órás ülést tartott a Magyar Tenisz Szövetség július 27-én megválasztott elnöksége, a kedden késő este befejeződött tanácskozáson az örökölt romok eltakarítására kellett megoldásokat kidolgozni. Az utolsó gyomrost múlt szerdán kapta az MTSZ, amikor kiderült, hogy az egyetlen fizetett alkalmazottat foglalkoztató A-Z. Teniszprodukció Kft. megbízásából a végrehajtó több mint 500 millió forintot vett le a szövetség számlájáról.

Lapunk információi szerint a végrehajtás jogszerűen történt, miután az MTSZ 2020. április 23-án közjegyző előtt elismerte, hogy tartozik a vállalkozásnak és azt is elfogadta, hogy végrehajtás keretében veszik le a számláiról az összeget, ha június 30-ig nem történik meg az elmaradás rendezése. Mivel az MTSZ a közjegyzői okiratban rögzített időpontig nem fizetett, az A-Z. Teniszprodukció Kft. a szervezet tisztújító közgyűlésének napján, július 27-én elindította a végrehajtási eljárást.

A szerződések, amelyek alapján a cég éveken át milliárdokat kapott az MTSZ-től különböző események lebonyolítására formailag megfelelőek, a szövetségnek azt kell bebizonyítani, hogy az árak elrugaszkodtak a valóságtól. Például a Lurdy Ház parkolójában rendezett 2018-as magyar-cseh Davis Kupa-találkozó kapcsán, ami összesen több mint 370 millió forintba került. Úgy tudjuk, a parkoló bérleti díja 69 millió forint volt a szerződés szerint, 17 millió ment el az ideiglenes salakpályára és 18,5 millió forint a 4500 férőhelyes mobillelátó felépítésére. Miközben a Római Teniszakadémián mindez rendelkezésre áll, ott csupán a pálya bérleti díját kellett volna kifizetni a tulajdonosnak, Márky Jenőnek. Az összeg garantáltan nagyságrendekkel kisebb lett volna a több száz millió forintnál. Ha a magyar Davis Kupa-válogatott a hazai mérkőzéseit a Római Teniszakadémián rendezte volna, a játékosok számára kedvező salak borításon, közel egy milliárd forintot meg lehetett volna takarítani az elmúlt másfél évben.

A jelenlegi vezetés információink szerint összesen 6-8 milliárd forint körüli összegre becsüli azt a veszteséget, amit az MTSZ előző vezetése okozhatott a sok esetben vélelmezhetően a piaci ár többszöröséért kötött megállapodásokkal.

A legjobb női válogatottak tornájának, a Fed Kupának budapesti megrendezésére 2020-2022. között 21 milliárd forintot kért és kapott az MTSZ a kormánytól. Itt az a kérdés merül fel, ér-e ennyit ez az esemény? Információink szerint a Fed Kupa hároméves díját egyelőre nem kellett kifizetni, az idei verseny a koronavírus miatt elmaradt. Lázár János, az MTSZ július végén megválasztott fideszes elnöke lapunknak kinevezése után azt mondta, nem támogatja a presztízsberuházásokat, sokkal fontosabb, hogy minél többen teniszezzenek az országban. Az eurosport.hu-nak kedden azt nyilatkozta, meg kell vizsgálni, milyen anyagi- és presztízsveszteséggel járna egy esetleges elállás a korábbi vezetés által több évre vállalt nemzetközi kötelezettségektől.

A szövetség előző elnöke a szintén fideszes politikus, Szűcs Lajos volt, aki idén áprilisban 3,5 milliárd forintot kért az Emmi-től a szervezet konszolidációjára. Az új vezetés az MTSZ összes korábbi szerződését és kötelezettségvállalását megvizsgálja, a jogos igényeket teljesíti. Ahol visszaélés gyanúja merül fel, ott büntetőfeljelentést tesz. Eddig Richter Attila volt főtitkár ellen történt feljelentés, a gyanúsan magas összeget tartalmazó megállapodások többségét ugyanis ő írta alá az MTSZ részéről.