Európai Bizottság;Demokratikus Koalíció;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

2020-09-02 18:47:45

Brüsszel tétlenül nézi az SZFE lenyúlását

Bár a művészet és a kutatás szabadságának követelményét tartalmazza az EU Alapjogi Chartája, ezt és a többi előírást csak akkor kell tiszteletben tartaniuk a tagállamoknak, ha uniós jogszabályokat hajtanak végre – közölte a szóvivő.

„Az Európai Bizottság tisztában van a Színház- és Filmművészeti Egyetem körül kialakult helyzettel, de nem rendelkezik hatáskörrel a kultúra területén” – Christian Wigand szóvivő ezzel hárította el lapunknak a brüsszeli beavatkozás lehetőségét firtató kérdését. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyetemi autonómia megnyirbálása illetve megszüntetése szembemegy-e az EU-s joggal vagy az EU Alapjogi Chartájának előírásaival.

A szóvivő kifejtette, hogy az uniós testület nagy jelentőséget tulajdonít a művészet és az oktatás szabadságának, és támogatja az oktatási intézmények autonómiáját, mindenekelőtt a finanszírozás és az önkormányzatiság terén. Bár a művészet és a kutatás szabadságának követelményét tartalmazza az EU Alapjogi Chartája, ezt és a többi előírást csak akkor kell tiszteletben tartaniuk a tagállamoknak, ha uniós jogszabályokat hajtanak végre. Más szóval: a SZFE ügyében tehetetlen a brüsszeli Bizottság.

A Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselői ettől függetlenül várják Mariya Gabrielnek, az Európai Bizottság oktatásért és kulturáért is felelős biztosának válaszát arra a levélre, amelyben a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájának megszüntetésével kapcsolatos álláspontját firtatják. A négy politikus szerint az uniós ellenőrző és végrehajtó testület nem hallgathat, amikor a Fidesz-kormány sorra átveszi az ellenőrzést a független művészeti, tudományos és oktatási intézmények fölött. Az SZFE „meghódítása” csak egy a sok közül, fogalmaznak levelükben a baloldali magyar EP-képviselők, beavatkozásra sarkallva az Európai Bizottságot.

„Miután az Orbán-kormány elzavarta a CEU-t, megfosztotta függetlenségétől a Magyar Tudományos Akadémiát, letámadott számos színházat és teljes ellenőrzése alá vonta a filmipart, most a Színház- és Filmművészeti Egyetemet célozta meg” – áll a levélben, amelyben a szerzők röviden ismertetik az SZFE kormányzati elfoglalásának lépéseit és az ezt követő tiltakozó hullámot.

„Tisztelt Biztos asszony! Miért hagyja az Európai Bizottság, hogy mindez megtörténjen? Hogyan értékeli ezt a legfrissebb fejleményt annak tükrében, hogy a magyar kormány támadásokat intéz a független intézmények ellen? Mit kíván tenni az Európai Bizottság annak érdekében, hogy helyreálljon a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiája?” – kérdezik Gabrieltől a DK-sok, hozzátéve:

„Ha az Európai Bizottság hallgat vagy gyengének bizonyul, akkor a példát mások is követni fogják. A magyar kormány egyre inkább lerombolja európai értékeinket”.

A Dobrev Klára, Molnár Csaba, Ara-Kovács Attila és Rónai Sándor által szignált levelet a DK európai parlamenti delegációja elküldte az uniós képviselőtestület tagjainak is.