Emmi;Magyar Orvosi Kamara;koronavírus;Kásler Miklós;

- Káslerék szerint az Orvosi Kamara nyitott kapukat dönget

A MOK arra figyelmeztette az emberi erőforrások miniszterét és a belügyminisztert, hogy a kormány hatékony és azonnali intézkedéseire lesz szükség a katasztrófa elkerüléséhez.

Időben meghozzuk és meghoztuk a megfelelő intézkedéseket – reagált az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Orvosi Kamara (MOK) levelére.

A MOK pénteken levélben fordult Kásler Miklós és Pintér Sándor miniszterekhez. Üzenetükben arra figyelmeztettek, hogy az utóbbi napok robbanásszerűen növekedő esetszáma katasztrófával fenyeget, ennek elkerüléséhez pedig a kormány hatékony és azonnali intézkedéseire lesz szükség. A beavatkozások két fő területe a MOK szerint

  • a közösségi megelőzés ismételt megerősítése (maszkviselés, tömegrendezvények, sportesemények felfüggesztése, kiterjesztett lakossági tesztelés, aktív kormányzati jelenlét és példamutatás a kommunikációban, határozott fellépés a vírustagadók és járványszkeptikusok ellen, lokális és nem totális intézkedések a kiemelt kockázatú területeken és intézményekben),

  • illetve az egészségügyi ellátórendszer felkészítése a járvány második hullámának eredményes kezelésére.

Az Emmi szerint a kamara nyitott kapukat dönget. Közölték, hogy a kormány, az operatív törzs és a minisztérium is folyamatosan figyeli a járvány alakulását, rendszeresen hangsúlyozzák a maszkviselés fontosságát, aminek betartását szigorúan ellenőrzik. Emellett a kormány pedig szabályozta a tömegrendezvények lebonyolítását, és ha kell, további intézkedéseket hoznak.

Megjegyezték, hogy mindenkit ingyen tesztelnek, akinél ez szakmailag indokolt. Ez főként a tünetet produkálókra vonatkozik.

Hangsúlyozták, hogy a jelenleg leghatásosabb védekezés a járvány terjedése ellen a megelőzés és a betegek, valamint a kontaktok karanténba vonulása. Hozzátették, hogy a magyar karanténszabályozás európai szinten is a legjobb.

A MOK elnöke, Kincses Gyula az ATV Híradónak azt nyilatkozta, hogy megértik, hogy a második hullámban már nem lehet olyan szigorú általános intézkedéseket hozni a kormány részéről, mint az elsőben, hiszen a gazdaság és az emberek életlehetősége ugyanúgy szempont, mint az egészség. Leszögezte viszont, hogy azt tudomásul kell venni, hogy a második hullám nagyobb terhelést tehet majd az egészségügyi ellátórendszerre. 

Kincses Gyula úgy véli, az esetszámok robbanásszerű növekedése a veszélyérzet hiányának tudható be.