A Színművészeti ügye már régen átkerült a politikai térbe, a diákokat ugyanazok az erők manipulálják, akik a decemberi színházi tüntetéseket mozgatták. Senki nem gondolhatja komolyan, hogy minden diák és tanár egyetért azzal, ami most a Vas utcában zajlik, csak sokan nem merik felvállalni a véleményüket – erről is beszélt Vidnyánszky Attila, az SZFE újonnan kinevezett kuratóriumi elnöke a napok óta tartó állóháborúról a Mandinernek.
A szenátus lemondott, a tanárok egymás után jelentették be távozásukat, a tanév pedig nem kezdődött el a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Vidnyánszky szerint a lemondott vezetők önhatalmúlag úgy döntöttek, mégsem kezdik meg a tanítást. A konfliktus egyik alapja az, hogy ahogy Vidnyánszky fogalmazott, „mi a változást képviseljük, azt szeretnénk, ha történnének lényegi átalakulások az egyetemen”.
Hozzátette, hogy azok a diákok és tanárok, akik már bent vannak a rendszerben, nyugodtan végezhetik a munkájukat.
A tervezett változásokról elmondta, hogy azok révén „kinyitnák” az egyetemet.
Az átalakítás elmondása szerint a költségvetés bővülését is jelenti. Beszélt arról is, hogy a nemzeti és keresztény értékrendnek is teret kell kapnia az egyetemen, mivel csak akkor lesz az egyetemen sokkal színesebb oktatás, ha abban sokféle gondolat, hit, metodika és világnézet helyet kap.
Azokra a kifogásokra, hogy hirtelen és váratlanul érte az egyetemet a modellváltás, Vidnányszky úgy reagált, hogy ha januártól lenne az átállás, mint más egyetemek esetében, akkor most ugyanez volna.
Közölte, hogy korábban sokkal szélesebb körből vettek részt színházak a főiskolai képzésben, most e színházak köre leszűkült. Álláspontja szerint a Katona József Színház jelentős műhely, de az, hogy ilyen arányban van túlreprezentálva az egyetemen, nem helyes.
Vidnyánszky megfogalmazása szerint neki az a legfájóbb, hogy az a fizikai zár is, amit most az épületet elfoglaló hallgatók létrehoztak, arról szól, hogy semmilyen változást nem akarnak beengedni.
Úgy látja, hogy az ő szakmájukban nem volt rendszerváltás, ez most történik.
Közölte, hogy mind a civil, mind a szakmai világból annyi támogatás érkezik, hogy ezt muszáj végigcsinálni, és elképesztően erősnek érzi a hitüket.
Az SZFE hallgatói keddre virradóan foglalták el az egyetem épületét. Az ellen tiltakoznak, hogy szeptember 1-től a kormány egy alapítványra bízta az egyetemet. Az új fenntartó szervezet kuratóriumi elnöke Vidnyánszky Attila lett. Vasárnap délután tízezres tömeg vett részt az egyetem védelmében szervezett demonstráción.