felsőoktatás;Színház- és Filmművészeti Egyetem;Állatorvostudományi Egyetem;

2020-09-09 05:51:00

Örömünkre szolgál

Bár nem biztos, hogy Kövér László társaságában az ember azt mondja, amit valóban gondol, nincs okom kételkedni abban, hogy az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) rektora a házelnök jelenléte nélkül is ugyanazt a beszédet mondta volna el az intézmény hétfői évnyitóján. Sótonyi Péter ugyanis már tavasszal, amikor a kormány még csak tervezte, hogy minisztériumi (ITM) helyett alapítványi fenntartásba helyezi az ÁTE-t, üdvözölte a kabinet döntését, mondván: a modellváltás rugalmasabb gazdálkodást, a külvilág változásaira való gyorsabb reagálást tesz lehetővé. Sőt, szerinte „a modellváltás beláthatatlan fejlődést generálhat”.

Sótonyi Péter – meglehet Kövér személyes jelenlétének jótékony hatására – ezt a nyilatkozatot megfejelte hétfőn, amikor odaszúrt a Színház- és Filmművészeti Egyetemnek (SZFE): „Ellentétben egyes tüntetéseket szervező, politikai performanszokban érdekelt felsőoktatási intézményekkel, nekünk kifejezetten örömünkre szolgál, hogy a modellt váltó egyetemek közé kerültünk.” S valóban, egyetlen nyilvános tiltakozás, megszólalás nem hangzott el az ÁTE oktatói, hallgatói részéről, ami akár annak a jele is lehet, amire a rektor utalt: kifejezetten örülnek. De annak is, hogy félnek (na, jó: tartanak) a változástól, vagy egyszerűen csak várakozással tekintenek rá. Az elmaradt tiltakozást az is magyarázhatja, amit a rektor említett évnyitójában: az ÁTE 1500 hallgatójából 1000 idegen nyelvű, azaz arányaiban az állatorvosi képzésein vesz részt a legtöbb külföldi hallgató.

Mindez inkább arra utal, hogy a Corvinus Egyetem után most alapítványi kezelésbe került hat felsőoktatási intézmény mindegyike külön-külön eljárást és elbírálást igényelne. Az SZFE alapítványának kuratóriumába például csak „külső” jelöltek kerültek be (Vidnyánszky mellett két olajipari szakértő, egy színész és egy operatőr), míg az ÁTE-t fenntartó Marek József Alapítvány kuratóriumában ott ül maga Sótonyi, továbbá az Állatorvosi Kamara elnöke és egy volt agrárminiszter.

Persze ne feledjük, kuratóriumi tag lett egy fideszes parlamenti képviselő is, aki korábban az Orbán-család ügyvédjeként lett ismert, a kuratóriumi elnök pedig Náray-Szabó Gábor kémikus, a Professzorok Batthyány Körének volt elnöke, aki tavaly azt mondta az MTA átalakítása ellen demonstráló akadémiai dolgozókról, hogy nem helyes, ha valaki az ellen tüntet, akitől a forrásokat kapja. (Ez remek jelzés az ÁTE oktatóinak, hallgatóinak arról, mire számíthatnak.) Mindenesetre az a rektor, aki helyet kap a rektor személyéről is döntő kuratóriumban, jó eséllyel pályázhat ismét a posztra. De vajon mit keres a külügyminiszter a győri, vagy az igazságügyi miniszter a miskolci egyetem kuratóriumában?

Az alapítványi fenntartás biztosan nem ördögtől való. Gazdaságilag akár sikeres is lehet, kihúzhatja az egyetemeket az amúgy az Orbán-kormányok okozta anyagi szorultságból. Ám a politikai felügyelet biztosan nem szolgál örömünkre, nem segíti az alaptörvényben is megfogalmazott elvet: a tudományos kutatás és a művészeti alkotás szabadságát.