Bioritmus;Öngyilkosság Megelőzés Világnapja;

2020-09-10 17:13:11

Még mindig naponta 4-en megölik magukat

2003 óta szeptember 10-én tartják az öngyilkosság megelőzésének világnapját, de nem csak ma lenne fontos észrevenni a figyelmeztető jeleket.

Magyarországon a statisztikai adatok szerint ugyan évről évre kevesebben ölik meg magukat, naponta négy, hetente nagyjából 30 ember lesz öngyilkos, közülük kettő 25 év alatti. Sokkal többen vannak, akik megpróbálnak véget vetni életüknek, de nem halnak bele a kísérletbe – olvasható az Ifjúsági Lelki Elsősegély oldalon. A 444.hu ismertette az Eurostat csütörtökön, az öngyilkosság megelőzésének világnapján közzétett adatait, amely az Európai Unió országainak régiókra bontott öngyilkossági statisztikáit tartalmazza. Ennek alapján Magyarországon 2017-ben 17 öngyilkosság jutott 100 ezer lakosra, az egyik legmagasabb öngyilkossági rátával rendelkező ország az uniós tagállamok között. Érdekes, hogy az országos rátához képest azonban jóval gyakoribbak az öngyilkosságok a dél-alföldi régióban, 100 ezer lakosra vetítve 23 ember végzett magával.

Vegyük észre!

Mint az ingyenesen hívható telefonos lelkisegély-szolgálatot működtető szervezet oldalán írják, az öngyilkosságra készülők többsége jelzi a szándékát. Igaz, egy krízisben lévő nem biztos, hogy képes jól kommunikálni, ezért a segélykiáltása néha csak szimbolikus. Figyelmeztető jel lehet, ha valaki elajándékozza a számára fontos tárgyakat, kisállatát, ha hirtelen törli magát a közösségi oldalakról, de gyakori, hogy hosszú utazásról, mély alvásról vagy zuhanásról beszél. Az öngyilkosságra készülő többnyire nem hirtelen dönt, hanem napokig fontolgatja a döntését, módszert keres, beszerzi a hozzá szükséges eszközöket, amelyek intő és észrevehető jelek lehetnek.

A szakemberek tanácsa szerint ilyenkor érdemes megpróbálni beszélgetni és szóba hozni a témát, mert felszabadító hatása lehet, ha a bajban lévő megoszthatja valakivel a nyomasztó gondolatait. Tudni kell, hogy aki öngyilkosságra készül, nem meghalni akar, csak éppen nem lát más kiutat a problémáiból. Kapaszkodót keres, a támogató jelenlét, a kifejezésre juttatott szeretet, fontosságának éreztetése önmagában is életet menthet. Célszerű bevonni a családját, barátait, a legnehezebb időszakban nem egyedül hagyni, és megadni a lelkisegély-szolgálatok telefonszámait, ahol képzett önkéntesek segítenek kimondani a szorongató érzéseket.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar Facebook-oldala azt írja: az öngyilkosság megelőzésének világnapja arra emlékeztet bennünket, hogy figyeljünk egymásra. „Ha azt látjuk, hogy a barátunk, az osztálytársunk, az ismerősünk nincs jól, forduljunk hozzá őszinte figyelemmel. Ne engedjük el senkinek a kezét!”

Az országos tisztifőorvos közösségi oldala a telefonos lelki elsősegély-szolgálatok telefonszámait posztolta ki a 2003 óta tartott világnap alkalmából.