tűz;menekültek;Leszbosz;

2020-09-12 17:41:13

Húzódoznak az uniós országok a leszboszi menedékkérők befogadásától

Ausztria és Litvánia elzárkózott, Szlovénia és Horvátország pedig együttesen másfél tucat gyermeket sem fogad a görög sziget porig égett táborából. Kurz osztrák kancellár azt mondta, nincs szükség "szimbólumpolitikára".

Sebastian Kurz osztrák kancellár szombaton megerősítette kormánya álláspontját: Ausztria a politikai nyomás ellenére nem hajlandó embereket befogadni a görögországi Leszbosz-szigetén leégett Moria menekülttáborból.

„Ha most engedünk ennek a nyomásnak, azt kockáztatjuk, hogy ugyanabba a hibába esünk, amelyet 2015-ben elkövettünk” – jelentette ki az osztrák kancellár a Facebookon közzétett videoüzenetében. Ebben utalt arra, hogy 2015-ben „a budapesti pályaudvaron rekedt migránsokról készült borzasztó képek” odavezettek, hogy az európai politika engedett a nyomásnak. Ennek nyomán még többen indultak el Közép-Európa felé.

– Ausztria helyben szeretne emberhez méltó ellátásról gondoskodni a rászorulók számára, amellett idén már 3700 gyermeket fogadott be – mondta Kurz, aki szerint nincs szükség „szimbólumpolitikára”, sokkal inkább egy igazi, tartós pénzügyi segítségre van szükség az érintett területeken. Ausztriában az ügyben kiéleződött a vita a koalíciós pártok között, a Zöldek nem értettek egyet a kancellárral.

Földi pokol, gyermekekkel

Amint arról a Népszava beszámolt, szerdán teljesen leégett, és a tűzben a helyszíni beszámolók szerint igazi földi pokollá változott a leszboszi menekülttábor, ahol 13 ezer ember, köztük több ezer gyermek tartózkodott.

Az itt lakók többsége a környező hegyekbe menekült. Két nappal később, Horst Seehofer német belügyminiszter bejelentette: egy 400 fős csoportból 100-150 kiskorút Németország és Franciaország fogad be.

Horst Seehofer pénteken azt mondta, tíz országgal folytatnak tárgyalásokat, ebből ketten már elkötelezték magukat: Hollandia és Finnország.

Elvi okokból nincs kegyelem

Mostanra kiderült, csupán néhány ország hajlandó arra, hogy kísérő nélküli gyermekeket fogadjanak be Leszboszról. – Nem lehetséges – válaszolt röviden a német kérésre Bozena Zdanovic, a litván belügyminisztérium szóvivője szombaton.

Litvánia jelenleg a Fehéroroszországból érkező migrációs helyzet kezelésével foglalkozik, ugyanakkor – közölte a szóvivő – készek segíteni Görögországnak hasznos tárgyak: ágyak, generátorok, sátrak és más, a migránsok számára szükséges holmik küldésével.

 Szlovénia és Horvátország hajlandó néhány kísérő nélküli gyereket befogadni: előbbi országba négy, utóbbiba pedig 12 kísérő nélküli gyerek mehet majd. Az APA osztrák hírügynökség szerint Ausztria és a visegrádi országok elvi okokból nem hajlandók menedékkérőket befogadni Leszboszról, és arra hivatkoznak, hogy a tüzet „minden valószínűség szerint táborlakók okozták, és így valójában a befogadással megjutalmaznák az erőszakot”.

Szombaton a görög bevándorlási és menekültügyi minisztérium szóvivője, Alekszandrosz Ravagasz újságíróknak azt mondta, megkezdték a tábor újjáépítését.