Női kézi BL: vereséggel kezdett a Ferencváros, döntetlent játszott a Győr

Népszava
2020.09.13. 09:50

Fotó: Mónus Márton / MTI
Két meccsen szerzett egy pontot a magyar csapatok mérlege a női Bajnokok Ligája nyitófordulójában: a Győr ikszelt, az FTC szűken, de kikapott.
Görbicz Anita három másodperccel a CSZKA Moszkva elleni nyitómeccs vége előtt elrugaszkodott a hatméteres vonalról és a „nulla” fokos szögből, teljesen reménytelennek tűnő helyzetből az egyetlen, amúgy valóban zseniális megoldást választotta. A szakirodalom pörgetett lövésnek, a köznyelv cundernek hívja azt, amikor a labdát nem nagy erővel, hanem olyan fineszes gellerrel engedi el a játékos, hogy az a földre pattanva megkerüli a kapust, és a hálóba csorog. És hát pont ez a briliáns tecnhikai tudást idéző mozdulatsor mentette meg a BL-címvédő Győr első meccsét, ugyanis az ellenfélnek már a kezdésre sem maradt ideje (27-27). De ez csak mogyoró volt a habon az előzményekhez képest: a csapat egészen hihetetlen kálvária után jutott el a kezdődobásig. A lefoglalt nemzetközi repülőjáratok sorozatos törlése miatt horroráron volt kénytelen különjáratot bérelni a Győr – Bartha Csaba elnök közlése szerint ennyit még soha nem fizetett egy útért a klub –, majd a moszkvai gigadugóban három órába telt a hatvan kilométeres út megtétele a szállásig. Így a pénteki edzés elmaradt, a meccs napján pedig olyan sofőrt küldött a moszkvai klub, amelyik nem ismerte a várost, és a csapat csak a győri nemzetközi igazgató útmutatása alapján lavírozott el a csarnokig (aki amúgy szintén teljesen ismeretlenül mozgott az orosz fővárosban...). A rendkívül küzdelmes első harminc perc döntetlennel zárult (14-14), ebben pedig a főszerep Amandine Leynaud-nak jutott: a Győr francia kapusa ziccerek sokaságát hárította. Az 53. percben alakult ki először háromgólos különbség a csapatok között, ekkor a CSZKA kezdeményezett, és tartani lehetett attól, hogy vérszemet kapott a címvédő ellen. A zöldek azonban egy csapásra rendezték soraikat és Hansen, Oftedal és Lukács Viktória révén négy perc alatt egyenlítettek (utóbbi bemutatkozása igazán sikeres volt, mert az FTC-ből igazolt szélső első győri BL-meccsén végül öt góllal zárt). Az oroszok 16 másodperccel a vége előtt még kicsikarták a vezetést (27-26), na de ekkor jött Görbicz Anita és az ő zsenialitása (27-27). A Ferencváros nagyon szűken, de 26-25-re kikapott az orosz Rosztov-Dontól az érdi meccsen. Az orosz gárdát nem az új svéd edző irányította, aki vízumproblémák miatt egyelőre nem csatlakozhatott a csapathoz, hanem a magyar Hlavaty Tamás, aki korábban a Győri ETO-nál segédedzőként, Mosonmagyaróváron vezetőedzőként dolgozott. A Ferencváros először a 12. percben vezetett (6-5), ezután azonban gyengén védekezett, nem tudta megállítani ellenfelét, és Elek Gábor 6-9-es állásnál letette a T betűt a zsűriasztalra. Az időkérés után csapata gyorsan felzárkózott, de a folytatásban sokkal keményebbé vált az oroszok védekezése, ami nem ízlett az FTC-nek, támadásban sokat hibázott (9-13). Bíró Blanka remekül védett, de bravúrjai ellenére is az igen mozgékony és kiismerhetetlenül kézilabdázó Rosztov vezetett néggyel. Gyorsan kiderült, kár volt odaadni az első félidőt az oroszoknak, mert ezután kifejezetten olajozottan működött az FTC támadójátéka, sorra lőtte a szebbnél szebb gólokat. Sikerült felzárkózni az ellenfélre (20-21), majd ismét elengedte a Rosztovot a Ferencváros: csaknem tíz percig nem talált be a magyar együttes, ezt kihasználva az orosz csapat másodszor is ellépett és eldöntötte a mérkőzést. A végére ugyan ismét egészen közel került riválisához az FTC, de az egyenlítésre nem volt reális esélye. Az viszont a jövőre nézvést igenis biztató, hogy a mezőny legeredményesebb játékosa a 21 éves Klujber Katrin lett hét góllal, vagyis az előző BL-szezonban 82 találatával az európai góllövőlista második helyén zárt jobbátlövő ott folytatta, ahol a vírus miatt tavasszal beszántott sorozat zárásakor abbahagyta.

Női Bajnokok Ligája, csoportkör, 1. forduló

A csoport: FTC-Rail Cargo Hungaria-Rosztov-Don (orosz) 25-26. B csoport: CSZKA Moszkva (orosz)-Győri Audi ETO KC 27-27.

Kapcsolódó
Orosz rulettel indul a kézi BL

Kikapott a Puskás, nyert a Mezőkövesd és a Honvéd

MTI
2020.09.13. 08:20

Fotó: Illyés Tibor / MTI
A MOL Fehérvár FC a tabella élére ugrott.
A MOL Fehérvár FC a hajrában szerzett gólokkal 3-1 arányban legyőzte a vendég Puskás Akadémiát szombaton, a labdarúgó OTP Bank Liga 4. fordulójában. Sikerének köszönhetően Márton Gábor együttese a tabella élére ugrott. Nagy lendülettel kezdték a mérkőzést a csapatok, felváltva forogtak veszélyben a kapuk, de a lüktető játék a félidő közepére alábbhagyott. A Fehérvár egy formás támadás végén megszerezte a vezetést, onnantól fölénybe kerültek a hazaiak, az addig jól játszó Puskás Akadémiát pedig láthatóan megfogta a bekapott gól. A szünetben kettőt cseréltek a vendégek, akik ismét felpörgették a játékukat és a csereként beállt Josip Knezevic szabadrúgásával kiegyenlítettek. A Vidi is próbált ritmust váltani, de sokáig pontatlanul játszott. A találkozó végéhez közeledve Ivan Petrjak ismét előnyhöz juttatta a Fehérvárt, innentől pedig már nem volt kérdéses, hogy megnyerik a meccset a vendéglátók.

Eredmény:

MOL Fehérvár FC - Puskás Akadémia FC 3-1 (1-0) Mol Aréna Sóstó, 3011 néző, v.: Iványi gólszerző: Nikolics (28.), Petrjak (84.), Zivzivadze (91.), illetve Knezevic (57.) sárga lap: Fiola (27.), Alef (33.), Houri (51.), Musliu (55.), illetve Plsek (8.), Baluta (16.), Nagy Zs. (49.) MOL Fehérvár FC: Kovácsik - Nego, Musliu, Stopira, Fiola - Houri, Alef (Nikolov 59.) - Bamgboye, Evandro (Hodzic 72.), Petrjak - Nikolics (Zivzivadze 79.) Puskás Akadémia FC: Tóth B. - Tamás N., Hadzsiev, Nagy Zs., Deutsch L. - Plsek - Komáromi, Baluta (Knezevic a szünetben), Ganbayar (Mance a szünetben), Corbu (Vizler 75.) - Kiss T.

A Mezőkövesd hazai pályán 1-0-ra legyőzte az újonc Budafokot. A négypontos csapatok találkozója igazi különlegességnek számított, mivel a Mezőkövesd és a Budafok még egyik osztályban sem csapott össze egymással. Élénk mezőnyjátékkal és fegyelmezett védőmunkával indult a mérkőzés, az első fél órában két hatalmas hazai helyzet maradt ki. Térfélcsere után egy lendületes kontrából a házigazdák megszerezték a vezetést, az újonc Budafok viszont a hajráig nem jelentett igazi veszélyt a kövesdi kapura. Az utolsó percekben mindkét csapat előtt adódtak lehetőségek, de az eredmény már nem változott.

Eredmény:

Mezőkövesd Zsóry-Budafoki MTE 1-0 (0-0) Mezőkövesd, 1868 néző, v.: Farkas gólszerző: Szerderov (50.) sárga lap: Neszterov (8.), Lakveheliani (28.), Jurina (85.), illetve Filkor (1.), Romic (45.), Vaszicsku (48.) Mezőkövesd: Szappanos - Farkas D., Neszterov, Katanec, Lakveheliani - Karnyickij - Cseri, Szeles (Meszhi, 66.), Berecz, Besirovic (Jurina, 71.) - Szerderov (Andril, 63.) Budafoki MTE: Póser - Margitics, Romic, Vaszicsku, Medgyes - Filkor (Micsinai, 39.), Oláh B. - Szabó M., Lőrinczy (Kulcsár, 71.), Skribek (Ihrig-Farkas, 65.) - Kovács D.

Az eddig pont nélküli Budapest Honvéd hat gólt, két kiállítást és egy kihagyott büntetőt hozó mérkőzésen legyőzte a házigazda Diósgyőrt. Az első negyedóra mezőnyjátéka után gyakorlatilag az első komolyabb helyzetet értékesítve megszerezte a vezetést a vendégcsapat, amely a folytatásban is többet veszélyeztetett. A hazaiak csak a játékrész utolsó harmadában váltak aktívabbá, de ez – legalábbis elsőre úgy tűnt – megbosszulta magát: Gazdag egy kontrából megiramodott, majd nagyszerű megoldással, szinte álló helyzetből, a labdát az egész diósgyőri védősoron átemelve megduplázta a Honvéd előnyét. A különbség azonban nem tartott sokáig, Grozav és Molnár révén ugyanis még a szünet előtt egyenlíteni tudtak a hazaiak. Az első játékrész hajrájában hat perc alatt három gól született. A szünet után kiegyenlített játékot láthatott a közönség, majd ismét a félidő második felében pörögtek fel az események. Előbb Gazdag egy lesgyanús helyzet után ismét vezetéshez juttatta a vendégeket, majd Polgár Ugrai lerántásáért piros lapot kapott. A Diósgyőr emberhátrányban sem adta fel a csatát, többször is zavarba hozta a Honvéd védelmét, de még egyszer már nem sikerült egyenlítenie, sőt, a végén – Ugrai révén – visszaállt a kétgólos különbség. A ráadás pillanataiban Iszlai 11-est hibázott, majd még Grozav is kapott egy piros lapot.

Eredmény:

Diósgyőri VTK-Budapest Honvéd 2-4 (2-2) Diósgyőri Stadion, 3917 néző, v.: Bognár gólszerzők: Grozav (42.), Molnár G. (45+2.), illetve Zsótér (16.), Gazdag (41., 63.), Ugrai (89.) sárga lap: Drazic (19.), Ivanovski (53.), Hegedűs J. (64.), Antal (70.), illetve Ugrai (39.), Gazdag (40.), Traore (86.) kiállítva: Polgár (70.), Grozav (94.) Diósgyőri VTK: Antal - Sesztakov, Polgár, Hegedűs J., Memolla - Molnár G. (Hasani, 78.), Iszlai, Rui Pedro (Max, 68.) - Drazic, Ivanovski (Szűcs, 74.), Grozav Budapest Honvéd: Tujvel - Mezgrani, Baráth, Batik, Aliji (Uzoma, 87.) - Ugrai, Hidi, Zsótér, Gazdag, Bocskay (Kesztyűs, a szünetben) - Balogh (Traore, 65.)

US Open – Oszaka a női bajnok

MTI
2020.09.13. 07:52

Fotó: JOSE JORDAN / AFP
A japán játékos pályafutása 6. trófeája mellé 3 millió dollárt (900 millió forint) kapott.
A japán Oszaka Naomi nyerte meg a New Yorkban zajló amerikai nyílt teniszbajnokság női egyes versenyét, mivel a szombati döntőben szetthátrányból fordítva legyőzte a fehérorosz Viktorija Azarenkát. A torna meglepetésembere, a 31 éves Viktorija Fjodaravna Azarenka kétszeres (2012, 2013) Australian Open-bajnokként érkezett New Yorkba, ahol 2012-ben és 2013-ban is kikapott a döntőben. Az elmúlt hét évben még csak elődöntőbe sem került Grand Slam-tornán; 2016-ban fiúgyermeknek adott életet, a gyermekelhelyezési pereskedés miatt jó ideg elvétve versenyzett, és az Egyesült Államokat sem hagyta el. Annál látványosabban alakult a koronavírus-járvány okozta leállást követő szereplése: megnyerte a Cincinnatiből New Yorkba áthelyezett felvezető versenyt, 11 meccs óta nem kapott ki, és kiemelés nélkül menetelt el a US Open fináléjéba, a négy között a 23-szoros GS-bajnok Serena Williamset búcsúztatva. Érdekes, hogy vegyes párosban két Grand Slam-serleggel büszkélkedhet, az egyiket 2007-ben éppen New Yorkban szerezte. A 22 éves Oszaka Naomi már egyesben is megtapasztalta a diadal ízét a – jelenleg üresen tátongó – Arthur Ashe Stadionban, 2018-ban emlékezetes döntőben verte meg Serena Williamset. Azóta a melbourne-i GS-viadalon is elhódította a trófeát, az idei US Openen pedig 4.-ként emelték ki. Edzője, a belga Wim Fissette előzőleg többek között Azarenka felkészülését is irányította. A két ex-világelső előzőleg négyszer került szembe egymással 2016 óta, kétszer Oszaka, kétszer pedig Azarenka örülhetett, igaz, legutóbbi meccsüket játék nélkül nyerte a fehérorosz sportoló. Két hete a „cincinnati” döntőre – amelyet ugyancsak a világ legnagyobb, New York-i teniszarénájában vívtak volna – japán ellenfele térdsérülés miatt nem tudott kiállni.
Az egyaránt Kaliforniában élő kétszeres GS-bajnokok szombati csatáját Azarenka kezdte jobban, aki az első négy gémben mindössze egy rontott ütést mutatott be. Oszakai születésű riválisa nem tudta érvényesíteni szélvészgyors teniszét, jobbára csak a labda után loholt, és 1:4-nél az ütőjét is földhöz vágta mérgében. Az első szervák 94 (!) százalékát beütő minszki teniszező 27 perc elteltével már szettelőnyben volt, majd labdája volt a 6:1, 3:0-hoz, ám ekkor váratlanul megtorpant. Kilenc évvel fiatalabb ellenfele magára talált, visszabrékelt, átvette az irányítást, és kisvártatva már ő vezetett 5:3-ra. Oszaka fogadóként hozta a játszmát, így a harmadik szettre maradt a döntés. A nagy fordulatot jelzi, hogy Azarenka 8:1-es sorozatára Oszaka 7:1-gyel tudott válaszolni. Az utolsó felvonásban a japánt vitte tovább a lendület, és hihetetlen sebességű tenyeresekkel 4:1-re elhúzott. Azarenka utolsó erejével ledolgozta brékhátrányát, de 4:4-re már nem tudott feljönni, Oszaka ismét elvette az adogatását, és 1 óra 53 perc elteltével kiszerválta a meccset. Oszaka immár háromszoros Grand Slam-bajnoknak mondhatja magát, és pályafutása 6. trófeája mellé 3 millió dollárt (900 millió forint) kapott.

Eredmény:

Női egyes, döntő: Oszaka Naomi (japán, 4.)-Viktorija Azarenka (fehérorosz) 1:6, 6:3, 6:3

Az elmúlt tíz év döntői:

2010: Clijsters (belga)-Zvonarjova (orosz) 6:2, 6:1 2011: Stosur (ausztrál)-S. Williams (amerikai) 6:2, 6:3 2012: S. Williams-Azarenka (fehérorosz) 6:2, 2:6, 7:5 2013: S. Williams-Azarenka 7:5, 6:7 (6-8), 6:1 2014: S. Williams-Wozniacki (dán) 6:3, 6:3 2015: Pennetta (olasz)-Vinci (olasz) 7:6 (7-4), 6:2 2016: Kerber (német)-Ka. Pliskova (cseh) 6:3, 4:6, 6:4 2017: Stephens (amerikai)-Keys (amerikai) 6:3, 6:0 2018: Oszaka (japán)-S. Williams 6:2, 6:4 2019: Andreescu (kanadai)-S. Williams 6:3, 7:5 2020: Oszaka-Azarenka 1:6, 6:3, 6:3