Oláh Lajos;távhő;energiahatékonyság;hűtőcsere-program;

2020-09-14 08:00:00

Orbánék az energiahatékonyság ellen

Az ellenzéki kérdésekre adott újabb kitérő válaszokkal érzékeltette a kabinet illetékes államtitkára, hogy a távhő- és takarékossági támogatások kapcsán nincsenek jó híreik.

A kormány augusztus 7-i határozatával összesen 5,1 milliárd forint forrást vont el a távhőágazat Kehop nevű EU-támogatási keretéből – hívja fel a figyelmet Palkovics László, innovációért és technológiáért felelős miniszterhez intézett írásbeli kérdésében Schmuck Erzsébet LMP-társelnök. A fűtési mód mellett kiálló ellenzéki politikus felhánytorgatja, hogy a 2014-2020-as uniós költségvetésen alapuló, távhőcégeknek kiírt támogatásokból az év elején 15, összesen 12,79 milliárdnyi terv hullott vissza. Ehhez képest csak két, összesen 420 milliós pályázat kecsegtetett sikerrel. Ez nem érte el a keret egy százalékát. Mindezeket Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkár válasza csak annyiban érinti, hogy a Kehop-támogatások révén a távhőrendszerek üvegházgáz-kibocsátása évi 143 ezer tonnával csökkent, a 2021-2027-es EU-költségvetéssel kapcsolatos tárgyalásaik pedig sikeresek. A rövid válasz ezen túlmenően a szokásos politikai jelszavakat idézi fel. Ennek kapcsán Schanda Tamás kétszer is szükségesnek tartotta megemlíteni, hogy a világ teremtett, aminek védelméhez a „magát zöldként meghatározó” párt támogatását is kéri.

A DK-s Oláh Lajos az iránt tudakozódott, hogy a lakosság remélhet-e újabb hűtő- és mosógépcsere-támogatást. Schanda Tamás ezt se árulta el. Ehelyett arról tájékoztatott, hogy a 2014-ben indított Otthon Melege Program keretében eddig 270 ezer háztartás kapott 11 milliárd forintot energiatakarékos hűtő-, fagyasztó- vagy mosógépcserére. Az államtitkár szerint a következő időszak pályázatait a közelmúltban elfogadott, nyilvános Nemzeti Energiastratégiával összhangban hirdetik meg. Lapunk a javaslat dacára hasztalan próbált fellelni az iratban erre vonatkozó sorvezetőt. Az anyagban mindössze egy évi „0,4 milliárd forint” keretösszegű Épületenergetikai pályázati programra találtunk utalást, amiből egyaránt ösztönöznék a megújuló energiatermelést és -felhasználást, a hatékonyságot, az üvegházgáz-kibocsátás csökkentését, szemléletformálást és az alacsony energiafogyasztású épületek kialakítását is. Bár az évi 400 millió forint mindössze néhány épület felújítására elegendő, még e pályázat meghirdetéséről sem jelent meg híradás.

Lapunk információi szerint amúgy Oláh Lajos kérdésére a válasz az, hogy nem. Úgy tudjuk, a háztartási nagygépcserét a jövőben a szaktárca csak kedvezményes hitelekkel kívánja ösztönözni, de még ez sem körvonalazódik.