"Ennek így kellett lennie" - Thiem hátrányból fordítva nyerte meg a US Opent

MTI
2020.09.14. 08:50
Dominic Thiem Berlinben 2020. július 19-én
Fotó: TOBIAS SCHWARZ / AFP
Az osztrák teniszező ötszettes meccsen győzte le a német Alexander Zverevet az amerikai nyílt teniszbajnokság döntőjében.
Az osztrák Dominic Thiem nyerte meg az amerikai nyílt teniszbajnokság férfi egyesét, mivel a vasárnapi fináléban kétszettes hátrányból fordítva legyőzte a német Alexander Zverevet.
Az már a döntő előtt eldőlt, hogy - 2014 óta először - a 27 éves Thiem vagy a 23 esztendős Zverev személyében új Grand Slam-bajnokot avatnak New Yorkban.
A második helyen kiemelt osztrák a negyedik GS-döntőjére készült, a korábbiak során kétszer Rafael Nadaltól kapott ki a Roland Garroson, januárban pedig a világelső Novak Djokovic bizonyult jobbnak nála az Australian Openen. Egy újabb elbukott döntővel a harmadik férfi játékos lehetett volna Ivan Lendl és Andy Murray után az open érában (1968 óta), aki elveszti az első négy GS-fináléját.
Az orosz származású Zverev az idén Melbourne-ben került először a négy közé Grand Slamen, ahol éppen Thiem állította meg őt. A 140. US Open váratlan végjátékára utalt az a két statisztikai adat is, hogy az elmúlt 13 GS-t Nadal, Djokovic vagy Federer nyerte, akik a legutóbbi 67 kiemelt tornából 56-szor diadalmaskodtak. Ami a két finalista egymás elleni mérlegét illeti, Thiem 7/2-re vezetett kettejük párharcában, ráadásul GS-tornán mindhárom alkalommal ő győzött.
Tizedik csatájuk - amely a koronavírus-járvány miatt üres Arthur Ashe Stadionban zajlott - meglepetésre a 198 centis Zverev fölényével indult, aki bátran ment fel a hálóhoz, remekül adogatott, és már 2:1-nél elvette ellenfele szerváját, aki rendkívül idegesen kezdett. A bécsújhelyi teniszező a folytatásban is defenzív volt, méterekkel az alapvonal mögött rohangált a labdákért, és alig merte "elengedni" a kezét. A hamburgi születésű Zverev fél óra alatt besöpörte az első játszmát, és a másodikban is hamar brékelőnybe került.
Thiem továbbra sem találta a játékát, és 5:1-nél - amikor már húsz rontott ütésnél tartott - adogatóként szettlabdákat kellett hárítania. Zverev 5:2-nél nem tudta kiszerválni a játszmát, szettlabdánál csúnyán elrontott egy könnyű röptét, Thiem visszabrékelt, így nemsokára 5:4 állt az eredményjelzőn. Ekkor azonban már nem remegett meg a német, és 80 perc elteltével magabiztosan hozta a második játszmát is.
A harmadik felvonásban Zverev ismét hamar lépéselőnyben volt, ám az egyre inkább magára találó Thiem a meccs során először elvette az adogatását, majd 5:4-nél megismételte ezt, és szépített. Jöhetett a negyedik szett, amelyben fej fej mellett haladtak a felek, mígnem Zverev 3:5-nél egy gyenge szervagémet játszott, így riválisa kiegyenlített. Az osztrák lendületben maradt, rögtön brékelt az utolsó játszmában, ám az ismét erőre kapó német visszakapaszkodott, így újra nyílt lett a küzdelem.
Thiem 3:4-nél elvesztette az adogatását, csakhogy a láthatóan ideges Zverev 5:3-nál nem tudta kiszerválni a meccset. Erre kisvártatva az osztráknak is lehetősége nyílt 6:5-nél, de neki sem sikerült, majd a döntőt lezáró rövidítésben egy hajszálnyival Thiem volt a jobb. A fordulatos és nem túl színvonalas finálé 4 óra 3 percig tartott.
Dominic Thiem a Facebook oldalán a meccset a hullámvölgyekkel szabdalt karrierjéhez hasonlította, amely egynél több bajnokot is megérdemelt volna, és nagyszerű ellenfélnek nevezte Alexander Zverevet.
Thiem - aki Thomas Muster 1995-ös Roland Garros-győzelme után a második osztrák GS-bajnok - pályafutása 17. tornagyőzelme mellé 3 millió dollárt (900 millió forint) kapott.
Az open éra 1968-as kezdete óta Thiem az első, aki 0-2-ről megfordított egy US Open-finálét.

Eredmény: férfi egyes, döntő:

Dominic Thiem (osztrák, 2.)-Alexander Zverev (német, 5.) 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (8-6)

Az utóbbi tíz év férfi döntői:

2010: Nadal (spanyol)-Djokovic (szerb) 6:4, 5:7, 6:4, 6:2 2011: Djokovic-Nadal 6:2, 6:4, 6:7 (3-7), 6:1 2012: Murray (brit)-Djokovic 7:6 (12-10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2 2013: Nadal-Djokovic 6:2, 3:6, 6:4, 6:1 2014: Cilic (horvát)-Nisikori (japán) 6:3, 6:3, 6:3 2015: Djokovic-Federer (svájci) 6:4, 5:7, 6:4, 6:4 2016: Wawrinka (svájci)-Djokovic 6:7 (1-7), 6:4, 7:5, 6:3 2017: Nadal-Anderson (dél-afrikai) 6:3, 6:3, 6:4 2018: Djokovic-Del Potro 6:3, 7:6 (7-4), 6:3 2019: Nadal-Medvegyev (orosz) 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 2020: Thiem (osztrák)-A. Zverev (német.) 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (8-6)

Kikapott a Kisvárdától az Újpest, nyert a ZTE

Népszava-MTI
2020.09.13. 20:18

Fotó: Illyés Tibor / MTI
Megszakadt az MTK veretlensége.
Az Újpest 4-2-re kikapott a vendég Kisvárdától a labdarúgó OTP Bank Liga 4. fordulójának vasárnapi játéknapján. A kezdés után próbált kezdeményezni az Újpest, akadt is helyzete, mégis a vendégek szereztek vezetést. Jól szűrtek a kisvárdaiak, míg az újpesti védelem határozatlan volt, ennek eredményeként a félidő közepére nőtt a különbség. A kétgólos előny elkényelmesítette a vendégeket, és védelmi kihagyásuk szépítő gólhoz segítette az Újpestet. Kiegyenlített maradt a játék, az első hazai gólt jegyző Perosevic nagyszerű átlövésével – labdája gellert is kapott egy blokkoló lábon – pedig még a szünet előtt egyenlített a házigazda. Az Újpest irányított a második játékrész elején is, de gólokat ismét a vendégek szereztek: öt percen belül előbb szabadrúgás, majd szöglet utáni beívelésből volt eredményes két védőjük. A találkozón másodszor volt kétgólos előnyben a Kisvárda. A lefújásig meddő mezőnyfölényben játszott az Újpest, a várdai kapura nem jelentett veszélyt. A vendégek rutinosan tartották és járatták a labdát, a kinyíló hazai védelemre vezetett kontráikban olykor gólveszély is volt. Az Újpestnek megszakadt a hat hazai bajnoki mérkőzése óta tartó veretlenségi sorozata, amely során négyszer győzött, kétszer ikszelt. A lila-fehérek pályaválasztóként negyedszer találkoztak a Kisvárdával, három 1-0-s siker után először maradtak alul. A Kisvárda nagyszerűen teljesít vendégként: az előző öt idegenbeli bajnokijából a negyediket nyert meg.

Eredmény:

Újpest FC-Kisvárda Master Good 2-4 (2-2) Szusza Ferenc Stadion, v.: Solymosi gólszerzők: Perosevic (28., 40.), illetve Bumba (11.), Simovic (24.), Rubus (59.), Datkovic (64.) sárga lap: Csongvai (58.), illetve Datkovic (17.), Bertucci (55.), Viana (79.), Bumba (84.) Újpest: Banai - Csongvai (Tallo, 66.), Máté, Baosic, Pauljevic (Szakály P., 83.) - Nwobodo, Mitrovic - Simon, Onovo, Bacsa (Katona, 72.) - Perosevic Kisvárda: Dombó - Melnyik, Datkovic, Hej, Rubus (Kravcsenko, 65.) - Bertucci - Navratil (Karaszjuk, 83.), Simovic, Bumba, Camaj (Sassá, a szünetben) - Viana

A ZTE 3-0-ra győzött az MTK Budapest vendégeként. A jó iramú első félidőben mindkét oldalon sok hiba csúszott a helyzetek kidolgozása előtt, így kiegyenlített mezőnyjáték mellett a kapuk nem forogtak veszélyben. A szünet előtt aztán formás támadás végén Favorov góljával a vendégek szereztek vezetést. A fordulást követően esett az iram, az MTK pedig továbbra sem tudta feltörni a szervezett zalaiak védelmét. A vendégek a 74. percben növelték előnyüket, majd a hajrában bebiztosították megérdemelt győzelmüket az ezúttal enervált és ötlettelen, kapura abszolút veszélytelen fővárosiakkal szemben. A MTK egy győzelem és két döntetlen után először kapott ki a szezonban, a ZTE két döntetlen és egy vereség után először nyert.

Eredmény:

MTK Budapest-ZTE FC 0-3 (0-1) Új Hidegkuti Nándor Stadion, 2051 néző, v.: Karakó gólszerzők: Favorov (42.), Bedi (74.), Szánthó (88.) sárga lap: Cseke (31.), Mezei (58.), illetve Gergényi (4.), Bedi (49.), Favorov (67.) MTK: Mijatovic - Balázs B. (Prosser, 80.), Baki, Nagy Zs., Herrera (Barna, 62.) - Katona M., Cseke, Mezei Sz. - Gera (Miovski, 67.), Bíró B., Schön ZTE: Demjén - Szalai D. (Tanasin, 63.), Zivko, Bobál D., Gergényi - Sankovic, Bedi - Babati, Vass P. (Szánthó, 69.), Favorov - Könyves (Koszta, 78.)

Piros zászlók sem tudták feltartóztatni Hamiltont

Korom Milán
2020.09.13. 18:39

Fotó: LUCA BRUNO / AFP
Balesetek miatt kétszer is félbe kellett szakítani a Toszkán Nagydíjat, amely kettős Mercedes-győzelmet hozott. Alex Albon először lett dobogós.
A már megszokott módon a két Mercedes csatázhatott a szombati időmérőn az első helyért, Lewis Hamilton ezúttal mindössze 59 ezreddel verte Valtteri Bottast. Max Versteppen (Red Bull), aki a harmadik legjobb időt autózta már a vasárnapi rajt előtt motorikus problémát észlelt, de végül el tudott indulni. A rajtot Bottas jobban kapta el, mint Hamilton, közben Charles Leclerc (Ferrari) az ötödik helyről a harmadikra jött fel. A második kanyarban két baleset is történt, Verstappen autója nem jött rendbe, hiába közeledett a rajt után Hamiltonra, gyorsan a középmezőnyben találta magát, majd Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) lökte ki, és ért véget a verseny a holland számára. Eközben az egy hete Monzában futamgyőztes Pierre Gasly (Alpha Tauri) is kiesett. A baleset miatt a pályára hajtott a biztonsági autó, amely a hatodik kör végén engedte útjára a mezőnyt, de már a célegyenesben újabb baleset történt. Bottas az élen meglehetősen későn kezdte el nyomni a gázt, így a középmezőny feltorlódott, és a gyorsításnál négyen (Carlos Sainz, Antonio Giovinazzi, Kevin Magnussen és Nicholas Latifi) is összeütköztek – ezért piros zászlóval félbeszakították a futamot. Esteban Ocon fékprobléma miatt ugyancsak kiesett, így az újraindításnál már csak 13 pilóta volt versenyben.
Az új szabályoknak megfelelően állórajt következett: Hamilton az első kanyarban kívülről megelőzte Bottast, Leclerc pedig csak néhány kör erejéig tudta őrizni a harmadik helyet, melyet Lance Stroll (Racing Point) vett át tőle. A 32. körben Bottas a második helyről kiállt a kereket cserélni, és egy körrel később Hamilton is így tett, a sorrend nem változott az első két helyen, harmadiknak azonban Daniel Ricciardo (Renault) jött fel. A 43. körben Stroll defekt miatt a gumifalba csapódott, ezért másodszor is piros zászlóval félbeszakították a futamot. A Toszkán Nagydíj harmadik állóstartját Ricciardo kapta el a legjobban, és feljött másodiknak, de a Mercedes finn pilótája a kör végén azonnal visszajött másodiknak. A hajrában Bottas már nem tudta veszélyeztetni Hamilton sikerét, Ricciardo pedig elveszítette a harmadik pozíciót Albonnal szemben. „Nem sikerült jól az első start, a folyamatos új rajtok miatt nagyon koncentrálnom kellett, nagyon nehéz versenyen vagyok túl. Mintha három verseny lett volna egy nap alatt” – összegzett Hamilton, aki a leggyorsabb körért járó plusz egy pontot is bezsebelte. A 35 éves britnek ez volt az idei hatodik, és pályafutása 90. futamgyőzelme, így már csak egy hiányzik neki ahhoz, hogy beérje a legendás, hétszeres vb-győztes német Michael Schumacher 91 sikert számláló rekordját. „Nagyon jól sikerült az első rajtom, meg is tartottam az első pozíciót, aztán nem is nagyon emlékszem, mi történt. Amikor elvesztettem az első helyet, nem is nagyon volt esélyem arra, hogy visszaszerezzem. Nem tudok mást tenni, mint nyomom továbbra is és próbálok még jobb lenni” – mondta a második Bottas, akinek immár 55 pont a hátránya az összetettben. „Nagyon jó futamom volt, megszenvedtem ezért a helyezésért. Nagyon jó most itt állni” – értékelt a vártnál visszafogottabban Albon, aki F1-es pályafutása során először állhatott dobogóra. Ricciardo mögött az ötödik a Racing Pointtól kiebrudalt Sergio Pérez, a hatodik Lando Norris (McLaren), a hetedik Danyiil Kvjat (Alpha Tauri) lett. Nyolcadikként Räikkönent intették le, de öt másodperces időbüntetése miatt Charles Leclerc (Ferrari) megelőzte a finnt. Utolsó pontszerzőként márkatársa, Sebastian Vettel futott be, így a Ferrari F1-es történetének 1000. futamán az idén gyengélkedő maranellói istálló mindkét versenyautója pontot szerzett. A világbajnoki idény két hét múlva Szocsiban, az Orosz Nagydíjjal folytatódik.

A vb pontverseny élmezőnye

Pilóták: 1. Hamilton 190, 2. Bottas 135, 3. Verstappen 110. Konstruktőrök: 1. Mercedes 325, 2. Red Bull 173, 3. McLaren 106.