A Színház- és Filmművészeti Egyetemen hétfőn, igaz rendhagyó módon, de elindult az oktatás. Az augusztus 31-én éjjel elkezdett egyetemfoglalás, illetve az Ódry Színpad előtti barikád viszont marad.
Upor László, az SZFE szeptember végén távozó rektorhelyettese elmondta, hogy a múlt heti rektori határozat értelmében megkezdik a tanévet. (Egy hetet csúszott a start.) Ezzel együtt továbbra is folytatódnak a tiltakozások és nem adják fel a korábbi követeléseiket. Az egyetem közössége továbbra is ragaszkodik az autonómiához. Azt is elmondta, kísérleti tanköztársaságot hirdetnek, aminek a tevékenységébe beleférnek a hagyományosnak számító oktatási egységek, zárt és nyitott kurzusok és az egyetem helyzetére reflektáló akciók. Nyitott, szabad, folyton változó egyetem vagyunk és azok is akarunk maradni – mondta Upor. Úgy tudjuk, hogy lesznek hagyományos mesterség órák, illetve olyan kurzusok, amelyet a mostani helyzetben a diákok javasolnak.
Novák Eszter oktatási rektorhelyettes elmondta, egy olyan tanévet nyitnak meg, amit egy világjárvány és egy erőszakosan erőltetett menetben és erőszakosan végrehajtatott modellváltás kísérlete fémjelez. Szerinte a folyamatból három dolog biztosan hiányzott: a szakértelem, a tisztesség és az emberség. A kormány Gulyás Gergelyen keresztül azt üzente, hogy az egyetem ügyei nem az ő felelősségük. Az innovációs tárca vezetője, Palkovics László szintén azt üzente, hogy nem az ő felelőssége, de Novák azt is hozzátette, a kuratórium vezetője is ugyanezt üzeni. Mi kinek üzenjünk? – tette fel a kérdést, olvasható a HVG tudósításában.
Arra kérik Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy pörgesse vissza az időt és hallja meg az egyetem vezetőit, hallgatóit és művészeit. Azt a 400 művészt is hallja meg, akik a még a döntés előtt tisztességes tárgyalást kértek az egyetem számára. Hallja meg az autonómia védelmében lemondott szenátus üzenetét, szólítsa fel a törvényalkotókat, hogy teremtsék meg az autonómia garanciáit a felsőoktatási törvényben. Arra is felszólította a kormányfőt, hogy függessze fel az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumát és kezdjék el elölről.
Az egyetem hallgatói önkormányzatának nevében Kenéz Ágoston, végzős színészhallgató olvasta fel a HÖK nyilatkozatát: “Mi, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói tanulni akarunk. Eddig is ezt tettük és ezután is ezt fogjuk. Az átalakítással megfosztottak minket alapvető jogainktól, semmi sem biztosítja többé az egyetemi közösség számára az önrendelkezést – rajtunk kívül. Mi vagyunk az autonómia garanciája. Mi a hallgatók, és a sztrájkbizottság továbbra is tartjuk magunkat a követeléseinkhez: sem a ránk erőltetett új vezetőket, sem a fejünk felett meghozott döntéseket nem fogadjuk el; a blokádot fenn tartjuk.
A mai napon az elfoglalt egyetemen, tanárainkkal egyetértésben, az oktatás hagyományos keretrendszeréből kilépve köztársaságot alapítunk. A köztársaság valutája az „elfoglaltság” lesz, amiről mindenki önmaga dönthet, hogyan használja fel. Klasszikusnak számító oktatási egységek, zárt és nyitott kurzusok, kreatív és a társadalmi helyzetre reflektáló akciók, vagy a közösség szervezésében és a blokád fenntartásában végzett munka ugyanolyan értékes tevékenységeknek számítanak majd. A feladatunk megragadni a rendelkezésünkre álló eszközöket, és újraértelmezni, hogy mire való a színpad, a kamera, a fény, a függöny, a díszlet, a jelmez, a báb, a nézőtéren a taps, és a saját hangunk. Hiszen a művészet természeténél fogva tükröt tart a mindenkori fennálló rendszernek – mindenképpen aktuális.
A köztársaságunk egy kísérlet arra, hogy a tanszabadság jegyében, intézetek, szakok és órák kötelékei nélkül alkothassunk együtt.
Önkifejezést tanulunk 155 éve: a választott hivatásainkon keresztül árnyaltan és őszintén beszélni arról, ami körülöttünk és velünk történik. Most ez történik velünk és körülöttünk, így erről tudunk és erről akarunk beszélni.
Köszönjük az összes szellemi és anyagi támogatást, inspiráló és nélkülözhetetlen erőt biztosítotok nekünk ezzel. Igyekszünk annyit adni mi is, amennyit csak tudunk, a demokrácia és az alkotás jegyében, a demokrácia és az alkotás eszközeivel. Alkotóközösség vagyunk, így nincs szükségünk órarendre. Jelen vagyunk, így jelenléti ívekre sincs szükségünk.”
Korábban hírt adtunk arról is, hogy az egyetem vezetése, amennyiben a kormány, illetve a kuratórium nem teljesíti az autonómiára vonatkozó követeléseket, akkor szeptember 21-től sztrájkba kezd. Az alapítvány kuratóriuma közeli forrásból úgy értesültünk, hogy egyelőre kivárnak. Az egyetem vezetői és hallgatói több alternatív oktatási megoldásban is gondolkodnak, de mivel a vezetők és a szenátus felmondási ideje csak szeptember végén jár le, ezért erről is még korai lenne beszélni. B.Gy.