Budapest;turizmus;

2020-09-17 07:00:00

Felcsút igen, Budapest nem: tovább bünteti a fővárost a kormány

Legutóbb egy négymilliárd forintos turisztikai pályázatból zárta ki Budapestet, pedig épp a kormányfő rögzítette, hogy ott „szakadt be” az idegenforgalom.

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója kedden jelentette be, hogy tizenegy, új fejlesztési régiót alakítanak ki, és ezek között a jövő év végéig mintegy 4 milliárd forintot osztanak szét. Az viszont már csak a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet mellékletéből vált világossá, hogy a régiókat Budapest kizárásával alakították ki. A 11 régió közül az utolsó „Budapest környéke”. Az ebbe a régióba sorolt települések között ott van például Székesfehérvár, Hatvan, a kormányfő faluja, Felcsút, vagy épp Csabdi, ahol a miniszterelnök vejének Tiborcz Istvánnak van családi rezidenciája, de Budapest nincs a listán. Az MTÜ vezérigazgatója kedden úgy fogalmazott: a régiók arra kapnak uniós támogatást, hogy mindegyikük olyan saját márkát dolgozzon ki, amely segíti piaci pozíciójuk meghatározását és értékesíthetőségét. Lapunk megkereste a Magyar Turisztikai Ügynökséget, hogy megtudjuk, miért hagyták ki Budapestet a pályázatból, és lesz-e külön a főváros számára hasonló keret, de kérdéseinkre nem kaptunk választ cikkünk megjelenéséig.

Az újabb hátrányos megkülönböztetés még egyértelműbbé teszi, hogy a kormány bünteti a fővárost. Mint azt lapunk megírta, idén januártól 122,2 milliárd forintnyi pályázati támogatást osztott szét a turisztikai célelőirányzatból a kormány úgy, hogy ezekre a forrásokra kizárólag vidéki szállodák és panziók jelentkezhettek. Ezek után írták ki most a 4 milliárdos pályázatot úgy, hogy abból kizárták a fővárost. Ezt a pályázatot ráadásul négy nappal azután jelentették be, hogy maga a kormányfő ismerte el: valójában nem a vidéki, hanem a fővárosi turizmus van bajban. Úgy fogalmazott: Az idén minden korábbinál jobban teljesített a belföldi turizmus, a nagyrészt külföldiekre épülő budapesti idegenforgalom azonban „beszakadt”.

Miközben a kormány újabb milliárdokat címez vidékre, a fővárosi turisztikai krízis megoldását Budapestre hárítja. Ez utóbbit – mint arról többször írtunk – a kormányzat abból a 100 milliárd forintos keretből várná el, amit a kormánypropaganda szerint még Tarlós-korszakban takarított meg Budapest. Budapest vezetése minderre úgy reagált: nem igaz, hogy az előző vezetés 100 milliárdot takarított volna meg, ráadásul a kormány sorra hozza megszorításokat, ha pedig elköltenék a számlán lévő pénzt, akkor csődbe menne a főváros.