könyv;járvány;sci-fi;koronavírus;

2020-09-20 10:25:44

A Sötét zsaruk és a magyar valóság

Félek.

Nem parázom, tényleg parajelenséggel találkoztam. Két magyar kutató ugyanis már hónapokkal korábban megjövendölte a koronavírus-járványt. Kunetz Zsombor orvos, egészségügyi szakértő és Nagy Ádám neveléskutató megírták a Sötét zsaruk című világsikerű amerikai sci-fi filmsorozat következő, ötödik részének forgatókönyvét, amelyben hátborzongatóan beszélték el, hogyan jut be Magyarországra egy rettenetes fertőzés, hogyan robban ki egy kórházban a járvány, és hogyan tizedeli meg a magyar lakosságot. A végzetes kór nevét alig merem ideírni, bizonyára már maguknak a szavaknak is babonás erejük van.

Az E.coli Meningitis Maniaculitis Infectióról, vagyis az EMMI-ről van szó, amely támad és pusztít, válogatás nélkül.

És a forgatókönyv kéziratát az alkotók egy készülő kötethez még tavaly decemberben leadták. Horror.

Ráadásul a velőtrázó sztorit egy jól szabott maszk mögé rejtették. A forgatókönyv szövege előtt hosszú tanulmányban hasonlították össze a Sötét zsaruk (Men in Black, MIB) és a magyar egészségügy (People in White, PIW) világát. A két elegáns fekete ruhás ügynök, Tommy Lee Jones és Will Smith mögött álló modern, profi felszereléssel ellátott szervezetet - a fehér ruhás, leharcolt, esetlegesen felszerelt és fogyatkozó magyar haddal. És nem átallották összemérni a földi életet védelmező fekete ügynökség remek szervezettségét - a magyar hatósági kapkodással, a hiánnyal és pazarlással, a beláthatatlan betegutakkal. Képesek voltak felhánytorgatni, hogy míg a MIB-ügynökök mindig hajszálpontosan időben érnek a helyszínre, hogy megmentsék a Földet az aktuális végveszélytől - addig a magyar mentősök a szomszéd kerületbe is órák alatt érnek ki, vagy éppen Tolmácsra mennek Tóalmás helyett. Szemrebbenés nélkül összevetették a MIB mögött álló rendszer kiváló bevetésirányítási és térinformatikai berendezéseit, amelyekkel egy távoli, ellenséges űrflottát is fel tud ismerni - azzal a ténnyel, hogy a magyar 112-es segélytelefon még a hívó fél helyét sem képes megállapítani. És elárulták, hogy miközben a MIB-nél csodaautókkal járnak, amelyek, ha mondjuk egy zsúfolt alagútban kell gyorsan tovább haladni, képesek „falra mászni” és a többiek fölött száguldani előre - addig a magyar Mentőszolgálat nemrég kapott autóitól viszont a mentősök „másznak falra”. Sikerült ugyanis olyan mentőautókat beszerezni, amelyeknek olyan a belső kiképzése, hogy például a beteg légútjának biztosításához meg kellett állni és a hordágyat kitolni a szabadba, mert különben az orvos nem fért hozzá a beteg fejéhez. Fekete-fehér leleplezés - feketén, fehéren. Mintha széttárnák a karjukat, hát, igen, egy ilyen magyar egészségügyre sújt le a járvány.

Hőkölve ülök a látnoki sorok fölött. Mi van, ha az értő aggodalom mögött kárörvendő vigyor húzódik? Tán Soros mosolya. Bedőltetek a fekete-fehérnek? Igen? Nem?

De a Sötét zsaruk mögül sorra bukkannak elő a most megjelent kötet többi tanulmányának hősei. Star Wars-figurák, akik sajátos identitásfejlődésen mentek át. Marvel-hősök, akik fake news és dezinformáció áldozatai. És az emberek, akik imbolyogva egyensúlyoznak a fantázia és a valóság között és elszántan igyekeznek érthetőbbé tenni a maguk számára az univerzum ragyogó kiszámíthatatlanságát. Orkok, kiborgok, robotok suhannak el mellettük, utazók a közeli csillagokról. Még az is lehet, hogy ők ketten, a Sötét zsaruk tanulmányírói a maszkot letépve, most elégedetten dörzsölik a mancsukat, fülüket, vagy csápjaikat, kinek mije van. Örvendeznek, hogy elérték céljukat, behatoltak Magyarországra és nemcsak megjósolták, de sikerült behurcolniuk és el is terjeszteniük a veszélyes kórt.

Hogyan is írta Tóth Csaba politológus a kötet bevezetőjében? „Mintha csak megvalósult utópiák és disztópiák találkozási pontján élnénk: egyszerre vagyunk tanúi sosem látott technológiai fejlődésnek … – és mindeközben szélsőséges egyenlőtlenségeknek, természeti és biológiai katasztrófáknak, az orwelli … állam felemelkedésének.” Úristen, mi, ostoba magyarok, soha nem tudhatjuk, mi mindent titkolnak előlünk, és az EMMI-vel, vagy utána, mi jön még ránk. Hiszen az idegenek köztünk járnak.

(Egy galaxissal odébb – Fantáziavilágok valóságai. Filippov Gábor-Nagy Ádám-Tóth Csaba szerk. Athenaeum Kiadó, 2020. szeptember. Erőss Gábor szociológus, Hefter Estilla robotikai mérnök, Kánai András kommunikációs szakember, jövőkutató, Keserű József irodalomtörténész, Kiss László fizikus csillagász, Kunetz Zsombor orvos, Lőrincz Andrea irodalomtörténész, középiskolai tanár, Nagy Ádám neveléskutató, egyetemi oktató, Pál Gábor politológus, Polyák Gábor jogász, kommunikációs szakember, Scheirich Zsófia újságíró, blogger tanulmányai)