950 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 23 077 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma – jelentette be szombaton a koronavírus-adatokat közlő kormányzati oldal.
Elhunyt 12 beteg, így az elhunytak száma 730 főre emelkedett, 5099-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 17 248 fő. Az aktív fertőzöttek 38 százaléka, az elhunytak 55 százaléka, a gyógyultak 39 százaléka budapesti. 589 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 36-an vannak lélegeztetőgépen.
Akkor naponta 10-15 új, a koronavírus-fertőzéssel összefüggő halálesetet regisztráltak, április 19-én pedig elértük a napi 17 halottat, ami gyászos hazai rekordnak számít. A napi fertőzések terén pedig a 210 új esett számított csúcsértéknek.
Bár a fertőzés most főleg a fiatalok körében terjed, ők könnyen átadhatják a vírust a kiemelt kockázati csoportba tartozó idős és krónikus beteg családtagoknak: Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora már szeptember 7-én arra figyelmeztetett az InfoRádió műsorában, hogy négy-öt héten belül kiegyenlítődhet az életkorbeli különbség a fertőzöttek között, ezután pedig jelentősen megnőhet a járvány halálozási rátája.
Ahogy az új fertőzések adatai is figyelmeztetnek, a járvány második hulláma zajlik Magyarországon -figyelmeztet a kormányzati portál.
Jelenleg Kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, színházakban, a bevásárló központok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint ügyfélfogadási irodákban is. 23 óra után a vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket be kell zárni.
Mint az oldal figyelmeztet, a közösségi terjedés megfékezése érdekében továbbra is kerüljük azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak, lehetőleg tartsuk a szociális távolságot, gyakran és alaposan mossunk kezet. Akinél külföldi tartózkodás vagy egyéb ok miatt hatósági házi karantént rendeltek el, az szigorúan tartsa be. Bárki, akinek tünetei vannak, az ne menjen közösségbe, hanem maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát.
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van érvényben. Az idősotthonok fenntartóinak pedig mindent meg kell tenni a fertőzések elkerüléséért.
Az Operatív Törzs jelenleg 28 óvodában és 8 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 187 osztálynál és 7 teljes iskolánál pedig digitális munkarendet a koronavírus-megbetegedések miatt.