Mintegy kétmilliárd eurós keretösszegből vagyis hétszázmilliárd forintból vesz harci Hiúzokat a Honvédség –így számolt be Népszava arról, hogy a kormány 218 darav Lynx KF41 harckocsit vásárola Rheinmetall AG hadipari cégtől.
A páncélosokból 46-ot Németországban állítanak össze, 172-t pedig itthon fog legyártani a Rheinmetall és a magyar kormány helyi vegyesvállalata.
Pontosan mit és mennyiért?
A kormány még augusztusban kötött szerződést a német céggel a hadiüzem felállításáról. Vadai Ágnesnek, a DK képviselőjének pedig az üzlet kapcsán eszébe jutott, hogy
az említett kétmilliárd euróból konkrétan mennyit szán a kormány a harckocsik megvásárlására, és mennyibe kerül a gyár felépítése?
Azt is szerette volna szerette volna megtudni, hogy a gyár építésébe mekkora összeget fektet be a német cég, és mennyit a magyar fél?
És az is érdekelte, külön fizetünk-e a 218 harckocsiért, vagy ezek ára beleértendő a beruházás Magyarországot terhelő költségeibe?
Kérdéseit Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek küldte el. Levelére – a kormánytagoktól már szinte megszokott módon – nem a címzett, hanem parlamenti államtitkára, Schanda Tamás válaszolt, így:
Magyarán, pont annyit tudunk, amennyit kell a témában, kérdezősködni felesleges.
Schanda azt mintha elfelejtette volna, hogy levelet nem az utcáról fújta be irodájába a szél, hanem egy országgyűlési képviselő, a honvédelmi és rendészeti bizottság egyik tagja tett fel neki kérdéseket. A felvetés azonban úgy is jogos lett volna, ha egy újságíró vagy civil érdeklődik, hiszen a páncélosokat közpénzből, adófizetői forintokból vásárolta a kormány.
Nem beszéltek a Leopárdok áráról sem
Az Orbán-kabinet hasonlóan szűkszavú volt akkor is, amikor egy 600 milliárdos megrendelést adott le a német hadiiparnak, melynek részeként 44 Leopard 2A7+ nehéz harckocsit és 24 Panzerhaubitze 2000 (Pzh 2000) önjáró löveget vásároltak.
Hogy a 600 milliárd forintból mekkora összeget tett ki a harckocsik és lövegek megvásárlása, azt nem árultél el, ám a Defence24 lengyel katonai szakportál idén júliusban 1-1,5 milliárd euróra becsülte az összeget, a német gazdasági minisztériumtól kapott adatok alapján. Vagyis, a kormány akár több mint 500 milliárd forintot is szánhatott csak ezekre a páncélosokra.