egészségügy;béremelés;koronavírus;Független Egészségügyi Szakszervezet;orvosbérek;

2020-10-04 16:29:52

A FESZ szerint bérfeszültséget generál, ha csak az orvosok bérét emelik

A Független Egészségügyi Szakszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségügyben sokan csak jóval mérsékeltebb, vagy semmilyen béremelést nem kaptak, és továbbra is rendkívül alacsony bérekért végzik munkájukat.

Az érdekvédők üdvözlik az orvosok és az egészségügyi dolgozók munkáját elismerő szavakat, és az orvosokat érintő béremelési intézkedéseket. A meghirdetett orvosbér emelés azonban – ha az nem jár együtt a többi egészségügyi dolgozó bérrendezésével – komoly bérfeszültséget generál – jelezte a FESZ Facebook-oldalán.

A szakszervezet arra hivatkozott, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozata szerint „az orvosoktól és az ápolónőktől is emberfeletti munkára lesz szükség ahhoz, hogy minden megfertőződött embert meg tudjunk gyógyítani, és a megfelelő ellátást biztosítsuk a számukra”. Az érdekvédők azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy sokan csak jóval mérsékeltebb, vagy semmilyen béremelést nem kaptak, és továbbra is rendkívül alacsony bérekért végzik munkájukat.

Ezért azt kérték, hogy a szakdolgozók és a többi közfinanszírozott egészségügyi dolgozó részére 2021 elején az orvosok béremelésével arányos béremelésre kerüljön sor. 

Álláspontjuk szerint a betegeket ápolók, a műszakiak áldozatos munkája az orvosokéval arányos bérfejlesztést indokol, ugyanúgy, mint az egészségügyi és szociális ellátás extra terhelést elszenvedő, közfinanszírozott ellátásban dolgozó többi munkavállalója.

Úgy fogalmaztak, hogy nem lehet az egészségügyi dolgozók szűkebb körét kiemelni, míg a többi, szintén kulcsszerepet játszó dolgozót aránytalanul alacsonyabb mértékben elismerni, mert ennek a betegek látják kárát.

Közölték azt is, hogy béremelési javaslatot küldenek a kormányfőnek.

Szombaton sikerült megállapodnia a Magyar Orvosi Kamara küldöttségének a miniszterelnökkel az orvosi béremeléséről, miszerint januárban 80 százalékkal, a rá következő két évben 20-20 százalékkal nőhetnek a jövedelmek. Eszerint egy rezidens életkortól függően 7-800 ezer forint körüli alapbért fog kapni, az idősebb orvosok pedig 2,4 millió forintot is kereshetnek.