Washington veszélybe sodorja a harmadik legnagyobb arab ország demokratikus átmenetét annak érdekében, hogy Donald Trump még a novemberi elnökválasztások előtt újabb történelminek beállítható sikert mutathasson fel. Az amerikai kormányzat az Egyesült Arab Emírségeket és Bahreint követően további arab államokat szeretne rávenni, hogy heteken belül rendezzék a viszonyukat Izraellel. Az egyik lehetséges jelölt, Szudán kiszolgáltatott helyzetben van: a gazdasági recesszió, a koronavírus-járvány, és a pusztító áradások miatt hitelre és segélyekre lenne szüksége, de ezeket csak akkor kaphatja meg, ha az Egyesült Államok törli a terrorizmust támogató államok listájáról. Az Omar el-Basír diktátor tavalyi megbuktatását követően létrejött ideiglenes kormány a nyáron már majdnem megállapodott ennek kritériumairól az Egyesült Államokkal, de Washington az utolsó pillanatban kihasználta a lehetőséget és az Izraellel való kiegyezést is feltételül szabta.
A megbékélés azonban kockázatos lépés lenne a szudáni vezetés számára, mivel a társadalom jelentős része még ellenségként tekint a zsidó államra. Az Amerikai Békeintézet (USIP) által nemrég közzétett kommentár szerint kifejezetten rosszat tenne a demokratikus átmenet ügyének, ha az emberek feje felett döntenének egy ilyen fontos kérdésben. A szerzők szerint éppen az Izrael-ellenes iszlamistákat hozná helyzetbe, ha a közvélemény azt látná, hogy az ország kilátástalan helyzetét kihasználva rákényszerítik Szudánra az alkut. A cikk arra a következtetésre jut, hogy az Egyesült Államoknak elsődlegesen a demokratikus átmenet sikerét kéne biztosítani és később, arra alapozva tető alá hozni a szudáni-izraeli békemegállapodást.
A washingtoni kormányzat esetében azonban úgy tűnik, hogy a politikai megfontolások felülírják a nemzeti érdeket. A felmérések szerint vesztésre álló Trump még a novemberi elnökválasztás előtt szeretne egy újabb megbékélést levezényelni, mivel számára az Izrael iránt elkötelezett evangéliumi keresztények minden szavazata számít.
Az amerikai nyomásgyakorlás azonban mindeddig csak annyit ért el Szudánban, hogy törést okozott a demokratikus átmenetet felügyelő törékeny koalícióban. A katonai vezetők hajlandók lennének megalkudni, míg a civilek inkább megvárnák az amerikai elnökválasztás eredményét. Ha Washington nem vigyáz, akkor a szudániakat nemsokára nem Izraellel, hanem egymással kell megbékíteniük.