egészségügy;béremelés;visszavonás;szakszervezeti szövetség;

Az ápolókat kihagyták a béremelésből

- A nagy szakszervezeti szövetségek az egészségügyi szolgálati törvény visszavonását követelik

Alaptörvénybe, uniós előírásokba és nemzetközi egyezményekbe is ütközhet a béremelésből az egészségügyi dolgozókat kihagyó jogszabály.

Az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló  törvényt haladéktalanul „vonja vissza” a kormány és kezdjen egyeztetéseket az érintettek bevonásával – követeli három nagy érdekvédelmi tömörülés.

Az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) Népszavához eljuttatott közleménye szerint a parlament által már kedden elfogadott, kihirdetés előtt álló jogszabálynak nem csupán a tartalma, hanem beterjesztésének módja miatt is tiltakoznak.

„Az orvosok bérének emelésével egyetértünk és támogatjuk, azonban ezt ki kell terjeszteni az egészségügyi- és egészségügyben dolgozók teljes körére. A magyar kormány egy teljes munkavállalói csoportot vesz ki a közalkalmazotti szférából és alkot egy új jogállási törvényt számukra úgy, hogy egy ilyen hatalmas jelentőségű kérdésben nem történt előzetes társadalmi párbeszéd”– írták.

A szakszervezetek felidézték, nekik mindössze 4 órát biztosítottak a már parlament előtt lévő tervezet megismerésére véleményezésére, észrevételeiket pedig nem is tárgyalta a törvényelőkészítő bizottság.

„A törvényben elrejtve a szakszervezeti és munkavállalói jogok elleni durva támadások vannak”– hangsúlyozták.

Hozzátették, hogy egyebek mellett a sztrájkjog, a sztrájktárgyalások korlátozása felveti az alaptörvény, az európai uniós jogszabályok és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezettel kötött egyezmények megsértését is.

Az érdekvédők szerint jelentős kompenzáció nélkül elvándorlás- és kilépéssorozat várható, most tényleg összeomolhat a rendszer.