nyomozás;idősotthon;

Illusztráció

- Tízmilliókat nyúlhattak le a sárosdi idősotthon lakóitól, folyik a nyomozás

A sértettek száma mára százas nagyságrendű, a bűncselekménnyel a tettesek közel 30 millió forintos kárt okozhattak az ellátottaknak.

Hosszú időn át, szervezetten dézsmálhatták a lakók nyugdíját egy Fejér Megyei idősotthonban. A Székesfehérvártól délre fekvő Sárosdon, az állami szociális intézményben több tízmillió forintos kárt okoztak az időseknek – értesült a Magyar Hang.

A sárosdi otthon a Fejér megyei állami ellátórendszer része. Az intézet ahhoz a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz (SZGYF) tartozik, amelynek főigazgatóját, Benedek István Zsoltot júniusban mentették fel.

A Magyar Hang azt írja, hogy 

a 136 férőhelyes sárosdi otthonban idős, krónikus beteg és demens emberek élnek, az itt lakók nyugdíját csapolták meg rendszeresen.

Az ügyben 2017-ben indult nyomozás, miután a sárosdi otthon felettes szervezete, a Fejér Megyei Integrált Szociális Intézmény feljelentést tett. A lap értesülését megerősítette a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság és a megyei ügyészség is. Utóbbi azt közölte, hogy

nagyobb értékre, üzletszerűen elkövetett sikkasztás és hamis magánokirat felhasználása miatt nyomoznak.

A tájékoztatás szerint a feljelentés még két olyan nyugdíjas megkárosításáról szólt, akik járandóságát az érintettek tudomása és engedélye nélkül vették fel.

A nyomozás alapján azonban a sértettek száma mára százas nagyságrendű, a bűncselekménnyel pedig a tettesek közel 30 millió forintos kárt okozhattak az ellátottaknak. 

„Az eljárás még folyamatban van, az elmúlt időszakban is voltak meghallgatások. Ám két személyt már meggyanúsítottak”– írták.

Ennek alapján nem csupán az ügyintéző lehet gyanúsított, akinek feltételezett lenyúlásai miatt az eljárás indult.

A Magyar Hang érdeklődött a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnál arról, hogy zajlott-e belső vizsgálat az ügyben, az milyen eredményeket, személyi konzekvenciákat hozott. Továbbá, mivel nem ez az első hasonló eset, a visszaélések megelőzése érdekében hozott intézkedéseikre is rákérdeztek. A SZGYF a kérdésekre azt válaszolta, hogy folyt belső vizsgálat, azután tett feljelentést az intézmény vezetője.

A főigazgatóság az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozik, és csúcshivatalként a gyermek- és szociális otthonokat fogja össze. Az SZGYF ügyeiről a Magyar Hang korábban cikksorozatban számolt be. Leginkább annak a Hajdú-Bihar megyei kirendeltségénél történt, a főigazgatóságig érő visszaélésgyanús ügyekről írtak, amelyek nyomán az EMMI feljelentésére a rendőrség vesztegetés elfogadásának gyanúja, és korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása miatt folytat eljárást. A lap egyik cikke alapján pedig költségvetési csalás miatt rendeltek el nyomozást idősek eltűnt pénze ügyében.

„A rendőrség bírságolási gyakorlata egyértelműen visszatartó erővel, dermesztőleg hatott azokra, akik a véleménynyilvánítási és gyülekezési szabadságukkal felelősen, a járványhelyzetet figyelembe véve kívántak volna élni” – közölte a TASZ Politikai Szabadságjogok Projektjének munkatársa.