Közleményben háborodott fel Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus azon, hogy több mint ezer pályatársa határolódott el korábbi nyilatkozatától, és állt ki a Meseország mindenkié című, társadalmi kisebbségeket, köztük melegeket bemutató kötet mellett, melyet Dúró Dóra a napokban nyilvánosan ledarált.
.
Bagdy a Magyar Nemzetnek nyilatkozva azt mondta a szélsőjobb és a kormány által is sokat támadott mesekönyv kapcsán, hogy a „korai érzékenyítés” veszélyes a gyerekekre – annyira az, hogy szerinte genetikailag is befolyásolni tudja őket.
- fejtegette Bagdy, hozzátéve, hogy a szülőknek és pedagógusoknak azt kell erősíteniük, amit genetikailag hoz magával az illető, így teremtve meg a biológiai nem és a társadalmi nem összhangját.
A pszichológus szerint ha egy gyerek arról hall egy történetet, hogy két herceg egymásba szeret, akkor ezt megjegyzi, és számára már evidencia lesz, hogy a fiúk egymásba szerethetnek.
Az állásfoglalás aláírói szerint Meseország mindenkié fontossága és különlegessége a sokféleségben rejlik – a könyv ugyanis olyan karaktereket jelenít meg, akik nem vagy nagyon ritkán szerepelnek mesékben, így a kötet mind az érintett csoportok, mind a többségi társadalom tagjainak fontos üzenetet hordoz. A pszichológusok egyúttal szakmaiatlannak és tudománytalannak találják Bagdy véleményét, ami szerintük csak fokozhatja a kirekesztést.
Bagdy válaszközleménye szintén a Magyar Nemzetben jelent meg, a pszichológus pedig azt fejtegeti, hogy a 3-6 éves kor epigenetikai, fejlődéslélektani tudományos bizonyítékok szerint a saját nemmel való azonosulás szenzitív időszaka – a gyerek ilyenkor „ a saját nemének megfelelő szülőfél magatartási mintáját tölti le automatikusan, akaratlanul, érzelmi hajtóerők hatására.” Konrad Lorenz etológust idézve használja az imprinting, bevésődés kifejezést is.
Bagdy Emőke állásfoglalását tudomásunk szerint eddig egyetlen pszichológus sem támogatta; erre maga is kitér a Magyar Nemzetben megjelent közleményében, igaz, ellenkező előjellel: szerinte az, hogy a 15 ezer hazai pszichológusból ezer nem ért vele egyet, még nem jelenti, hogy a témában meg nem szólaló 14 ezer többi kolléga is elutasítja nézeteit.