Színház- és Filmművészeti Egyetem;egyetemfoglalás;SZFE;Szarka Gábor;

- Vonulásos demonstrációt tartanak október 23-án a színművészetisek

Szabadságról, bátorságról és a közös kiállásról emlékeznek meg.

Sajtótájékoztatón reagáltak az elmúlt napok fejleményeire a Színház-és Filmművészeti Egyetem (SZFE) diákjai. Az esemény felszólalói tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy "lojalitási nyilatkozat" tételére kötelezné az új vezetés a hallgatókat és a munkavállalókat. Szerintük miután az "illegitim vezetés" a nyilvánosságban rendre aggodalmukat fejezik ki az autonómia eltiprása mellett, gyakorlati eszközökkel is veszélyeztetik a tanulók oktatását.

Ezek között említette, hogy az épületben este 18 és reggel 7 óra között nincs internet-elérhetőség. Holott ebben az időben tanórák zajlanak és olyan kollégisták készülnek a másnapi óráikra, akik ezért a szolgáltatásért fizettek. Szerintük zsarolással kényszerítik az üzemeltetési munkatársakat arra, hogy a hallgatókat az osztálytermeikbe ne engedjék be. Jelezték, az intézmény területén megtiltották a kép-és hangfelvétel rögzítését, amellyel szerintük a demonstrációt és a történéseket bemutató dokumentumfilm ellehetetlenítse a cél. 

"Eddig sem voltak illúzióink, de az elmúlt napokban teljesen világossá vált számunkra, hogy ez hatalom sem párbeszédre, sem belátásra nem képes."

- fogalmaztak. Ezért is döntöttetek úgy, hogy október 23-án megemlékezést tartanak "szabadságról, bátorságról és a közös kiállásról."

 

A vonulásos demonstráció 16 órakor a Műegyetem rakpartól indul, onnan mennek az Uránia elé. 

"Ezzel az ünnepi menettel emlékezzünk meg arról, mi mindent lehet elérni, ha együtt cselekszünk!"

- közölték állásfoglalásukban a tiltakozó diákok.

Szerda délelőtt az újonnan kinevezett gépesített lövész végzettségű kancellár az állami rádióban üzent. Szarka Gábor a műsorban furcsának és szokatlannak nevezte, hogy igazgatási vezetőként nem engedik be a munkahelyére. Fenyegetőnek érezte, hogy amikor a belépési kísérleténél megkérdezte, kivel tudna beszélni, a nagy csend volt a válasz. "Ezt az anarchikus helyzetet mindenképpen meg kell szüntetni."

"Mi végig a párbeszéd mellett voltunk, annyit kértünk csak, hogy szűnjön meg a blokád és ne fenyegessenek bennünket. Azt gondolom, a kezdeményezés lehetősége most a másik oldalon van, de el kell fogadni a kialakult jogi helyzetet, az egyetemi vezetőket és a tanköztársaság különböző elemei már nincsenek napirenden"

Alighanem erre a kijelentésre is gondolhattak a demonstrálók, amikor azt közölték délutáni tájékoztatójukon hogy, "a tanköztársaságot betiltani nem lehet, feltételeit rajtunk kívül senkinek sem feladata biztosítani.

A sajtótájékoztatón megszólalt továbbá Németh Gábor az egyetem oktatója is, aki elmondta, hogy noha az új vezetés a tanköztársaság képviselőinek Upor László volt rektorhelyettest és Csernai Mihály HÖK-elnököt tartja, annak nincsenek felelősei. „Ötletgazdája van, ha bűnbakot keres, megtalálta, én vagyok az – üzente Németh Gábor Szarkának.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem kancellárja elismerte, hogy ő kapcsoltatta ki az internetet az egyetem kollégiumában - hangzott el az RTL Klub Híradójában. Szarka Gábor hozzátette a lehető legtovább el fog menni a tekintetben, hogy ezt a fajta belső anarchiát megszüntesse. 

Tánc, ének, próza, vers és animáció: összművészeti élményt kínál a Magyar Állami Népi Együttes új előadása, az Idesereglik, ami tovatűnt.