Európai Unió;Oroszország;vegyi fegyver;EU-szankciók;Alekszej Navalnij;Novicsok;

- Navalnij-ügy: Oroszországot vegyifegyver-használat miatt büntette az EU

Vagyonzárolási és utazási szankciókkal sújtottak titkosszolgálati, elnöki hivatali és kormányzati tisztségviselőket. Moszkva választ ígér Brüsszelnek.

Az Európai Unió tiltott vegyifegyver-használat miatt korlátozó intézkedéseket vezetett be hat ember és egy szervezet ellen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megmérgezésének ügyében – közölte az Európai Unió Tanácsa csütörtökön.   

Szankciós listára került:

  • Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója,

  • Andrej Jarin, az elnöki hivatal belpolitikai részlegének vezetője,

  • Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal vezetőjének helyettese,

  • Szergej Menyajlo, a szibériai szövetségi körzet elnöki megbízottja,

  • Alekszej Krivorucsko és Pavel Popov, a védelmi miniszter két helyettese.

Navalnij a kórházban

Büntetőintézkedésekkel sújtották továbbá a Szerveskémiai és Technológiai Állami Kutatóintézetet, ahol nyugat-európai feltételezések szerint a novicsokot kifejlesztették. A vegyifegyverekkel kapcsolatos szankciók összességében jelenleg tizenöt emberre és két szervezetre vonatkoznak.

Az érintettek között a csütörtökön jegyzékbe vett hat ember és egy szervezet mellett négyen a Szkripal-ügyben vettek részt, öten pedig a szíriai rezsimmel állnak kapcsolatban. A listán szerepel még a Szíriai Tudományos Vizsgálati és Kutatóközpont, a szíriai rezsimnek a vegyi fegyverek fejlesztéséért felelős fő szervezete. 

Az elfogadott korlátozóintézkedések a vagyoni eszközök befagyasztása mellett tiltják a beutazást az EU területére. Ezenkívül európai magánszemélyek és uniós székhelyű vállalkozások nem bocsáthatnak pénzeszközöket a szankciós jegyzékbe vettek számára.
Négyen a Szkripal-ügyben vettek részt

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a döntésre úgy reagált, hogy az EU-szankciókra Oroszország „az érdekeinek legjobban megfelelő módon” fog választ adni.

„Ez egy tudatosan barátságtalan lépés, az Európai Unió Tanácsa ezzel a határozatával kárt okozott az országunkkal fennálló kapcsolatainak” 

– mondta Peszkov.

Szerinte az uniós lépésben semmilyen logika sem figyelhető meg, ami súlyosbító körülmény, továbbá valótlannak nevezte az állítást, hogy „a Kremlben munkacsoport foglalkozik Navanij lejáratásával”.

Alekszej Navanij orosz ellenzéki politikus augusztus 20-án kórházba került Omszkban, ahonnan hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint novicsok-típusú mérget találtak a szervezetében és erre jutott a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) is.

Moszkva ezzel szemben azt állítja, hogy a politikus szervezetében Oroszországban még nem volt méreg, és az európai jogsegély-egyezmény alapján többször is vizsgálati eredményeket követelt Berlintől, Párizstól, Stockholmtól és az OPCW-től, amelyeket mindeddig nem kapott meg.

Az Európai Unió Tanácsa ezzel a határozatával kárt okozott az országunkkal fennálló kapcsolatainak – mondta Peszkov

Magyar és európai baloldali pártvezetők egységet sürgetnek az uniós büdzsét csapoló illiberális kormányokkal szemben.