Szlovákiában már drasztikusan megemelték a maszk hiánya miatt kiszabható bírságot, nálunk is ez lehet az irány.
Sürgősséggel dönt hétfőn az Országgyűlés néhány újabb járványügyi szigorításról – értesült a Népszava. Információink szerint az intézkedések „több területre is kiterjednek majd”, egy kormánypárti forrásunk konkrétumot csak a maszk viselésének szabályaival kapcsolatban említett: itt várhatóan szélesebb körben és súlyosabban szankcionálhatják majd, ha valakin nincs védőmaszk és olyan helyen tartózkodik, ahol ezt viselni kell.
Jelenleg üzletekben és a tömegközlekedésben (az állomásokon is) kötelező a maszk viselése, ha ezt valaki elmulasztja kizárható az utazásból, vagy megtagadhatják a belépését egy kereskedelmi helyiségbe. Ha a felszólításra sem hajlandó maszkot felvenni, rendőri intézkedés kérhető ellene, ami 10-50 ezer forintos bírsággal járhat.
A hétfőn sürgősséggel megtárgyalt és legkésőbb kedden el is fogadott javaslatcsomag egyik eleme ezt szigorítaná jelentősen. A lépés nem lenne példa nélküli: Szlovákiában már minden közterületen kötelező maszkot viselni és csütörtöktől 1659 euróra (597 ezer forint) emelték a kiszabható bírság összegét.
Az országos tisztifőorvos a nem egy háztartásban élőknek a személyes kapcsolat helyet videochat-et javasolja.
A koronavírus-járvány második hullámában a legfájdalmasabb, hogy péntekre elhunyt 33 beteg, akiknek mindegyike valamilyen krónikus-, illetve gyorsan lezajló daganatos megbetegedésben szenvedett – jelentette ki az operatív törzs délelőtti tájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos közölte, utóbbi halálos áldozat 20 éves volt, a legidősebb elhuny pedig 90 éves.
Müller Cecília ismertette a Népszava által is közölt péntek reggeli járványügyi adatokat. Tehát péntek reggelre 1293 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), és ezzel 43 025 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
A szakember szerint sajnos folyamatosan emelkedik a kórházban ápoltak száma (1642) és azoké is, akiket lélegeztetőgépen (171) kezelnek. Ezért felhívta a figyelmet:
„A már korábban megismert járványügyi rendszabályokkal kell visszaszorítani a fertőzéseket.”
Ismét hangsúlyozta, hogy az idősebb életkor önmagában kockázati tényező, különösen a bentlakásos otthonokban és intézményekben ahol a szeptemberben elrendelt látogatási tilalom hatékony.
„Közel százezer ápolt van országszerte, és az intézményeknek mindössze 8 százalékába jutott be a vírus, ez jó arány”
– tette hozzá.
Müller Cecília az ősz beköszöntével és a tél közeledtével ismét elővett néhányat a járvány első hullámában megszokott jótanácsokból. Most az immunrendszerünk megerősítését tartotta fontosnak, mondván, ebben az időszakban kevesebbet mozgunk, sok időt töltünk beltérben. Ezért sorolta:
Mindenkinek kiegyensúlyozott táplálkozásra, naponta 3 adag gyümölcs-zöldség fogyasztására van szüksége. Egy adag gyermeknek és felnőttnek egyaránt ökölnyi legyen.
Fontos a vitaminbevitel, elsősorban a C- és a D-vitamin, valamint bőséges folyadék (víz vagy gyümölcslé) bevitele.
Az alkoholfogyasztás és a dohányzás nagyon káros, csökkentése, még inkább az elhagyása ajánlott. Az immunrendszert károsítja a túlzott alkoholfogyasztás.
Fontos, hogy napi 30 perces, de legalább hetente háromszor félórás testmozgást végezzen mindenki a szabadban, és ez lehet a korábban ismer 10 ezer lépés/nap, és nyújtógyakorlatokat is ajánlott végezni.
Az országos tisztifőorvos figyelmeztetett: szoruljon vissza a fizikai kapcsolattartás a nem egy háztartásban élőknél! Ehelyett például a videochat-et ajánlja, továbbra is szorgalmazza a kézmosást- és fertőtlenítést, a szellőztetést különösen az intézményekben, iskolákban, óvodákban, de otthon is.
A Dél-Magyarország érdeklődésére azt is elmondta, hogy a héten az összes háziorvosi-praxisba kiszállítják az influenza elleni vakcinákat. A későbbiekben ahol „jobban fogy”, oda átcsoportosítják az oltóanyagot más helyekről. Megerősítette. hogy a koronavírus-fertőzötteket, amíg aktívak, addig nem lehet oltani.
– Továbbra is él a Covid-betegek ellátási rendje, ami a három csoportba osztott intézményeknél lépcsőzetes. Az első vonalba sorolt kórházak 80 százalékos telítettségénél, a második vonal lép be, és így tovább. Más-más intézményben látják el az igazolt, súlyos-középsúlyos betegeket, mint a csak fertőzött-gyanús embereket – válaszolta a tisztifőorvos az RTL Klub kérdésére.
Az InfoRádió arról érdeklődött, hogy lehet a járványügyi véderkezésben az „éberséget” fenntartani a gyermekeknél? Müller Cecília, megnyugtatta a kérdezőt:
„Van, ahol lanyhul a figyelem, de a már megszokott kézmosás, távolságtartás, egymásra figyelés egy idő után automatizmussá válik (...) Kollégáim például mesegyűjteményt szereztek be, a kis testvérek egymástól is, az iskolában-óvodában is tanulnak, meg a szülői leleményesség is segít. (...) Most kicsit másként szeretjük egymást a családban.”
Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának vezető-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy akiknek a járvány első hullámában március 11. és jún 3. között lejárt valamelyik személyes okmányuk, azokat most már meg kell hosszabbítani.
Ezért arra kérte az érintetteket, hogy a magyarország.hu oldalon vagy 1818-as kormányzati telefonvonalon foglaljanak időpontot a kormányhivatalokba, kormányablakokba, ahol ügyfélfogadáskor a maszkviselés mindenki számára kötelező.
Bognár Lajos országos főállatorvos arról adott tájékoztatást, hogy a vírus emberről-emberre terjed cseppfertőzés útján, és eddig még nem fordult elő, hogy valaki élelmiszer közvetítésével fertőződött volna meg.
Bírósági alkalmazottak tartották kint az újságírókat, míg Orbán Viktor jóbarátja besétált az épületbe.
Hermetikusan lezárták Mészáros Lőrinc válóperének tárgyalása idején, szeptember 16-án a Budai Központi Kerületi Bíróság épületét, a blokádban pedig nem csak a multimilliárdos esernyőkkel hadakozó testőr csapata, de a bíróság munkatársai is részt vettek.
Elmenniük is tilos volt
A 444.hu számolt be róla részletesen, hogy bírósági alkalmazottaknak megtiltották a sajtómunkatársak épületbe történő beléptetését – ám az újságírók abszurd módon elhagyni sem tudták a bíróság területét, mert ahhoz be kellett volna fizetniük a parkolási díjat, amire csak az intézmény épületében volt mód.
Magánszemély miatt lett VIP-szektor a bíróságból?
Az ügy kapcsán a DK-s Arató Gergely fordult Polt Péter legfőbb ügyészhez: mint megjegyezte, sajtóhírek szerint a be -és kiléptetést még a bíróságon dolgozó hivatalos személyek és az idézettek számára is megtiltották.
A DK-s politikus szerint, ha mindez igaz, akkor több, jogállamban megengedhetetlen jogsértés is történt.
Ebben az esetben ugyanis egy magánszemély érdekeiben kellett lezárni a bírósági épületet; Mészáros pedig következetesen ragaszkodik magánszemély státuszához, még akkor is, ha a válásukról az állami hírügynökségen keresztül számol be éppen.
„ Adott esetben ez a cselekménysor sérti az Alaptörvény XXVII. cikkében rögzített mozgásszabadság, vagyis a szabad mozgás és a tartózkodási hely szabad megválasztásának alapelvét, továbbá felvetheti a Btk. 194. §-ában szabályozott személyi szabadság megsértése bűncselekmény elkövetésének gyanúját is” - fejtegette Arató, hozzátéve, hogy ha a korlátozást hivatalos személyek rendelték, el az felvetheti a hivatali visszaélés lehetőségét is.
Polt Péter erre jelezte, hogy feljelentésnek tekinti az ellenzéki politikus levelét, és továbbítja az illetékes Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz, döntsék el ők, hogy felmerül-e bűncselekmény vagy bűncselekmények gyanúja a vázolt esetben.
A testület szerint nem Mészáros, hanem a járvány miatt zárultak az ajtók
A labda tehát most a BRFK térfelén pattog, ám nem kizárt, hogy bűncselekmény hiányában fogják visszautasítani a feljelentést.
Az esetről ugyanis a Budai Központi Kerületi Bíróság is beszámolt, a saját perspektívájából:
szerintük nem Mészáros Lőrinc, hanem a járványhelyzet miatt kellett korlátozni a látogatók belépését.
A HírKlikknek témában küldött válaszukban írták, az említett napon is részt lehetett venni a nyílt tárgyalásokon - ám csak előzetes regisztráció után, a fertőzésveszély miatt ugyanis csak korlátozott számban engedtek be érdeklődőket a tárgyalótermekbe. Mészáros Lőrinc válópere ugyanakkor zárt tárgyaláson zajlott, ide tehát ezért sem léphettek be újságírók.