Az amerikai Pfizer gyógyszergyár novemberben már kéri a német BioNTech gyógyszergyártóval közösen kifejlesztett koronavírus elleni vakcina engedélyezését – jelentette be Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója pénteken nyílt levélben.
A szakember a vakcinával folytatott eddigi kísérletek eredményeit jónak értékelte, és mint írta, ezeket részletesen be is terjesztik az FDA-hez.
Oroszországon és Kínán kívül még egyetlen országban sem engedélyezték a koronavírus elleni oltóanyag forgalomba hozatalát.
Közleményében Bourla mindazonáltal világossá tette, hogy bár a kísérletek nagyon előrehaladott szakaszban vannak és sikeresek is, de a vakcina nem fog forgalomba kerülni a november 3-án tartandó amerikai elnökválasztás előtt.
Donald Trump amerikai elnök korábban azt jelentette ki, hogy a Pfizer vakcinája „heteken belül” elérhető lesz.
Közben a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem és Kórház adatai szerint az Egyesült Államok középnyugati tagállamaiban ismét nagyon megszaporodott a diagnosztizált koronavírusos fertőzések száma. Az újonnan regisztrált fertőzöttek száma csütörtökön és pénteken is meghaladta az 53 ezret. Sok az új fertőzött Wisconsinban, Iowában, Kansasben, Missouriban, Kentuckyban és Oklahomában.
Péntekre a járvány alatt diagnosztizált amerikai fertőzöttek száma meghaladta a nyolcmilliót. A járvány óriási mértékben megnövelte a szövetségi költségvetési hiányt is, amelyet 3100 milliárd dollárosra becsülnek a 2020-as pénzügyi évre. Ezt az amerikai pénzügyminisztérium jelentette be pénteken.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a héten azt nyilatkozta, hogy a védőoltás lesz az igazi megoldás a Covid-19 ellen. Elmondta, hogy a Johnson&Johnson tesztelését megállították, de az reményre ad okot, hogy az egyik legnagyobb gyógyszergyártó cég, az AstraZeneca nagy valószínűséggel még októberben befejezi klinikai vizsgálatait, és novemberben megindul az egyik vakcina hatósági ellenőrzése. Közölte, hogy ezeken felül még hat különböző ígéretes szer van.