BRFK;Budai Vár;Bayer Zsolt;Rákay Philip;önkormányzati lakás;

2020-10-26 18:23:19

A rendőrség vizsgálhatja ki Rákay Philipék lakáscseréjét

Az ügyben nehéz lenne olyan részletet találni, ami nem furcsa, a Rákayékat a Várba juttató józsevárosi lakás két hónap alatt háromszor cserélt gazdát.

Feljelentésként értékelte, és a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz (BRFK) továbbította Polt Péter legfőbb ügyész azt a levelet, amiben Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője tett fel kérdéseket Rákay Philip budavári ingatlanügyletéről.

A politikus felidézte a 24.hu cikkét, melyből kiderült, milyen körülmények között jutott önkormányzati lakáshoz Rákay Philip és családja a budai Várban. A Magyar Televízió volt vezérigazgató-helyettese és felesége egy tavalyi lakáscsere útján jutott hozzá egy 60 négyzetméteres, kétszobás ingatlanhoz a Bécsi kapu téren egy olyan műemlék épületben, amit néhány éve 70 millió forintból újított fel az I. kerületi önkormányzat. A lakásért költségelvű lakbért, havonta 39 ezer forintot fizetnek, és örökbérleti jogot élveznek.

A kerületi önkormányzattól kikért szerződésekből azonban kiderült, hogy Rákayék a vári lakásért cserébe egy 24 négyzetméteres, földszinti, egyszobás lakást adtak a VIII. kerületi Kálvária téren. Amiről Rákay Philip korábban úgy nyilatkozott, hogy a józsefvárosi lakást a várbéli ingatlan bérlője választotta ki, a csere értelmében pedig a józsefvárosi lakás a budavári korábbi bérlőre szállt.  

A cserealapként felkínált Kálvária téri ingatlan értéke egyértelműen töredéke a Bécsi kapu térinek – és nem ez az egyetlen furcsa részlet.

A földhivatali dokumentumok alapján ugyanis Rákay Philip felesége 2018 novemberében vásárolta meg a józsefvárosi lakást, majd 9 nappal később csereszerződést kötött a Bécsi kapu téri ingatlan bérlőjével. A Kálvária téri lakást azonban nem sokáig tartotta meg az új birtokosa sem, aki a tulajdonjog bejegyzése után 13 nappal eladta a szóban forgó józsefvárosi ingatlant, méghozzá éppen annak a személynek, akitől nem sokkal korábban Rákayék megvették azt. 

Sebián-Petrovszki felidézte, többen is színlelt szerződések, fiktív ügyletek révén juthattak bérleményhez a Budai Várban; felidézte Bayer Zsolt esetét, akinek családja két önkormányzati lakást is szerzett a várövezetben, ugyanazzal a módszerrel.

Mindkét esetben papíron, színlelten bonyolították le a cserét, és rövid időn belül vissza vásárolták a cserealapként felkínált ingatlanjukat; azt pedig maga Bayer Zsolt sem tagadta, hogy a várbeli ingatlanokra pályázók úgymond törvénytelenségre kényszerülnek – írta a politikus.

A DK képviselője szerint a színlelt szerződéses lakásszerzések esetében felmerül a csalás gyanúja, az ügyletben résztvevő hivatalos személyek pedig hűtlen kezeléssel, hivatali visszaéléssel gyanúsíthatóak – Polt Péter legfőbb ügyészt pedig arról kérdezte, hogy ügyészség vizsgálta a vázolt eseteket, és igen, a vizsgálat milyen eredménnyel járt.

Polt válaszában jelezte: a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályához továbbította a levelet, az ő dolguk ugyanis annak megítélése, hogy a leírtak felvetik-e a bűncselekmény gyanúját, és kell-e emiatt nyomozást elrendelni.