Zöldzóna;Japán;klímavédelem;üvegházgáz-kibocsátás;

- Nullára csökkentené 2050-re az üvegházhatású gázok kibocsátását Japán

Elődjénél is nagyobb csökkenést ígért első parlamenti beszédében az új miniszterelnök.

Japán nullára csökkenti 2050-re az üvegházhatású gázok kibocsátását – jelentette be hétfőn, miniszterelnökként első alkalommal tartott parlamenti beszédében Szuga Josihide. Az előző, Abe Sindzó vezette kormány azt tervezte, hogy 80 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázkibocsátást ugyanerre az évre.

Az új japán kormányfő elmondta, hogy olyan strukturális változásokat terveznek, amelyek lehetővé teszik az erőteljes gazdasági növekedést. Hangsúlyozta, 

Japán arra fog törekedni, hogy széles körben fejlessze megújuló energiaforrásait, csökkentse függőségét a széntől, és a biztonságra helyezze a hangsúlyt az atomenergiában.
Szuga Josihide

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte Szuga bejelentését, mint mondta, alig várják, hogy együttműködhessenek a zéró kibocsátásért 2050-re. A világ összefog a klímáért – írta Twitter-bejegyzésében.

Japán aláírta a 2016-os párizsi klímamegállapodást, amelynek legfőbb célkitűzése, hogy 2100-ig 2 Celsius-fokon belül tartsák a globális hőmérséklet-emelkedést az iparosodást megelőző szinthez képest. Ennek érdekében a megállapodás részesei nemzeti vállalásokat tesznek az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére.

Japánban a 2011-es fukusimai atomerőmű-balesetet követően az összes nukleáris létesítményt bezárták, a legtöbbjük jelenleg sem üzemel. A hiányt fosszilis energiahordozók masszív importjával próbálták pótolni.

Már most sokkal nagyobb a fertőzöttségi szint, mint az első hullám idején.