Csecsenföld;jutalom;névadás;

- Pénzjutalmat kapnak azok a csecsen szülők, akik Mohamed próféta vagy valamely családtagja után nevezik el gyereküket

Ramzan Kadirov kezdeményezésére 100 ezer rubelt (mintegy 400 ezer forintot) ér a megfelelő névadás.

Pénzjutalmat kapnak azok a szülők, akik a Csecsenföldön csütörtökön születő gyermeküket Mohamed, a próféta valamelyik családtagja vagy harcostársa tiszteletére nevezik el – közölte Ahmed Dudajev, az Oroszországhoz tartozó dél-kaukázusi köztársaság tájékoztatási és sajtóügyi minisztere szerdán az Instagramon.

Dudajev videoüzenetében elmondta, hogy a köztársaság vezetője, Ramzan Kadirov kezdeményezésére 

100 ezer rubelt (mintegy 400 ezer forintot) kapnak az apjáról, Ahmat Kadirovról elnevezett regionális társadalmi alaptól azok a szülők, akik a csütörtök nulla órától éjfélig világra jövő gyermeküket a próféta, a családtagjai, a feleségei vagy legszorosabb követői után nevezik el.

A miniszter fel is sorolta a választható személyneveket.

Csecsenföld első embere kedden a Telegram-csatornáján arra szólította fel Emmanuel Macron francia elnököt, hogy hagyjon fel a Mohamed-karikatúrák publikálásának támogatásával. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán felhívta az újságírók figyelmét arra, hogy Oroszország külpolitikáját az államfő, nem pedig a regionális vezetők határozzák meg.

Kadirov ezzel kapcsolatban a közösségi médiában megjegyezte, hogy muzulmánként, nem pedig politikusként fejtette ki véleményét a francia hatóságokról, amit hívő minőségében kész akár ezerszer is megismételni. Hozzátette, hogy álláspontja kimondásáért kész lemondani tisztségéről, vállalni a szenvedést, sőt a halált is.

– De némán figyelni azt, ahogy az istentelenek kigúnyolják a vallást, nem tudom és nem fogom– írta Kadirov.

Október 16-án egy moszkvai születésű, Franciaországban menekültstátust kapott 18 éves csecsen azért fejezte le Párizs közelében Samuel Paty tanárt, mert a szólásszabadságról tartott óráján Mohamed-karikatúrákat mutatott a diákjainak. Búcsúztatóján Macron államfő azt mondta, Franciaországban ezután is lehet a karikatúrákat publikálni, és az ország megvédi világi értékrendjét a radikális iszlámmal szemben.

Az eset kapcsán azonban egyre jobban elmérgesedik Franciaország és több muzulmán állam viszonya. Komoly diplomáciai konfliktus kerekedett a hétvégén abból, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök hétvégén azt közölte, „pszichiátriai kezelésre” kell beutalni Emmanuel Macront a francia elnöknek az iszlám szeparatizmussal szemben bejelentett intézkedései miatt, illetve azért, mert Samiel Paty búcsúztatásán azok mellé állt, akik be akarják mutatni a hírhedt Mohamed-karikatúrákat.  

Rendezvényeken legfeljebb ötvenen, a kulturális és sporttevékenységeken pedig maximum tizenöten vehetnek részt.