Japán;Dél-Korea;radioaktív;Fukusima;atomermű;

2020-10-29 15:55:05

Japán az óceánba engedne egymillió tonna radioaktív vizet a fukusimai atomerőműből

Dél-Korea riasztónak nevezte csütörtökön azt a lehetőséget, hogy Japán több mint egymillió tonna sugárszennyezett vizet engedne az óceánba a 2011-es szökőár által megrongált fukusimai atomerőműből.

Szöul azon a találkozón adott hangot súlyos aggodalmának, amelyen a két ország vezető tisztségviselői először tárgyaltak egymással az új japán miniszterelnök, Szuga Josihide múlt havi hivatalba lépése óta.

A dél-koreai küldöttség vezetője, Kim Dzsung Han, ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős külügyminisztériumi főigazgató különösen az erőművi radioaktív víz miatti aggodalmát hangoztatta – közölte a dél-koreai külügyminisztérium.

A Tokiótól északra fekvő fukusimai atomerőműben a 2011-es földrengés okozta szökőár betörése hatalmas károkat okozott. Médiajelentések szerint a japán hatóságok úgy döntöttek, hogy az azóta felgyülemlett, mintegy egymillió tonna radioaktív vizet az óceánba engedik. A japán kormány azonban azt közölte, hogy még nem született döntés a megrongálódott erőmű sugárszennyezett vizének sorsáról. 

Mint megírtuk, az erőművet működtető Tokyo Electric Power cég több mint egymillió tonna sugárszennyezett hűtővizet gyűjtött tartályokba a földrengés után. Ezt azóta kezelték, a vízben lévő 62 radioaktív elem olyan szintre csökkenthető, amely már nem ártalmas az emberekre. A megolvadt fűtőelemek eltávolítása a tervek szerint 2021-ben kezdődhet meg, és tíz éven át tart majd. Az erőmű hat reaktorának pihentető tartályaiban 4741 fűtőelem van, és 1,2 millió tonna szennyezett hűtővíz gyűlt fel az e célra telepített tartályokban.