Az őszi lombhullás kezdetével a téli álomra húzódó sünök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A kertek, parkok rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ugyanis ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára. Mint írják, a téli álmuk akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken. Fontos, hogy a növényi halmok elszállításakor figyeljünk az esetleg alájuk költöző sünökre.
A védelmük érdekében azt kérik, ne vasvillával essünk neki a rakásnak, hanem szerszámnyéllel, hosszabb erős bottal, de akár kézzel forgassuk át a halmot, meggyőződve arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat. Az is jó megoldás, ha a halmot átlátható rétegenként, fentről lefelé haladva bonjuk el.
A zaj hatására összegömbölyödő sün a tüskéire szúródó levéltörmelék miatt szinte láthatatlanná válik, ezért figyeljünk a gömbölyded formákra, az összekucorodva megemelt állat gyakran szó szerint kigurul a gallyak és levelek közül. A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, soha ne gyújtsuk fel a rakásokat, mert a sünök nem tudnak elmenekülni a lángok elől és megsülnek.
Ha a lombhalom megbontásakor telelő sünt találunk, tegyünk vissza rá kellő vastagságú rétegben leveleket és ágakat, vagy a közelben, bokrok takarásában készítsünk egy ilyen növényi halmot, és ez alá tegyük vissza a sünt. A gallyrakás megszüntetésével érdemes legalább négy-öt hetet várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, de ha tehetjük, a közelben mindenképpen alakítsunk ki alternatív búvóhelyet a gallyakból vagy kisméretű, kutyaházhoz hasonló süngarázst, amit bokrok rejtekébe érdemes kihelyezni.
Mint megírtuk, a sünök téli álmukat késő ősztől kora tavaszig alusszák, nem annyira a hideg, mint inkább a táplálék szűkössége miatt. A felkészüléshez mostanában igyekeznek annyit enni, amennyit csak tudnak. Szakemberek ha november elejére nem sikerül legalább 350-400 grammra hízniuk, a téli hónapok átvészeléséhez emberi segítségre szorulhatnak. Az ennél nagyobb emlősöket azonban felesleges összeszedni, sőt az indokolatlan zaklatás még árthat is nekik, így velük akkor tesszük a legjobbat, ha békén hagyjuk őket – közölte a múlt héten a Fővárosi Állat- és Növénykert.
A sünöket etetni nem kell, a kölykök az anyjukat követve természetes táplálékokkal (férgek, puhatestűek, ízeltlábúak, gyíkok, kisrágcsálók, hullott gyümölcsök) ismerkednek, fontos, hogy ne az ember által kitett ételhez szokjanak hozzá, amik ráadásul hasmenést, emésztési és növekedési problémákat is okozhatnak nekik.
További információk itt találhatók.