Bioritmus;prosztatarák;

2020-11-06 16:20:00

Még mindig nem elég egészségtudatosak a férfiak

A 65 éves férfiak 39 százaléka soha nem volt még prosztatavizsgálaton, holott évente több mint négyezer prosztatadaganattal küzdő beteget regisztrálnak.

Bár az elmúlt néhány évben javult a helyzet, a férfiak többsége továbbra sem foglalkozik megfelelő mértékben az egészségével. Különösen, ha az urológussal való találkozásról van szó. A magyar férfiak nehezen veszik rá magukat, hogy rendszeresen járjanak szűrővizsgálatra, elmenjenek orvoshoz és nyíltan beszéljenek kínosnak vélt intim panaszaikról. Ezt támasztják alá az európai lakossági egészségfelmérés (ELEF) 2019­-es adatai, a Világgazdaság korábbi ismertetetése szerint 

holott hazánkban évente több mint négyezer prosztatadaganattal küzdő beteget regisztrálnak. A keringési rendszer betegségei mellett a daganatos megbetegedések vezetik a magyar halálozási statisztikákat, ezért a korai felismerést és kezelést lehetővé tevő szűrővizsgálatoknak óriási jelentőségük van a megelőzésben, hiszen így a férfibetegségek is hatékonyabban gyógyíthatók. 

„A legtöbb férfi ódzkodik az orvosi vizsgálatoktól, főleg, ha nincs különösebb panaszuk, vagy ha kényes területeket érint a probléma. Sok esetben csak akkor kerülnek szakorvoshoz, amikor már komoly fájdalmaik vannak, ez pedig egy súlyos betegség előrehaladottabb stádiumát is jelentheti. Éppen ezért a férfiaknak fontos tisztában lenniük azzal, hogy bizonyos betegségek, mint például a prosztatarák, amely a második leggyakoribb tumoros megbetegedés a férfiak körében kezdetben akár tünetmentesek is lehetnek. Így ezeket csak rendszeres szűrővizsgálattal lehet kiszűrni, amely minden 45 év fölötti férfinak évente egyszer javasolt” – mondta Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus, robotsebész szakorvosa.

A leggyakoribb „férfipanaszok”

A férfiak több olyan tünetet is tapasztalhatnak, amelyek önmagukban ugyan kellemetlenek, de sokáig figyelmen kívül hagyhatók, tolerálhatók. Azonban semmi esetre sem szabad elbagatellizálni ezeket a jeleket, mert sokkal súlyosabb elváltozásra is utalhatnak, például vizelettartási problémákra vagy merevedési zavarra. A vizelési panaszok hátterében jellemzően prosztataproblémák állnak. Azok legelső tünete lehet a gyakori, sürgető vizelési inger, nehezen kiüríthető hólyag, esetleg vizeletcsepegés. A prosztata ugyanis mintegy körbeveszi a húgycsövet, így elváltozás esetén akadályozhatja a vizelet kiürülését. Fiatalon inkább heveny, később krónikus prosztatagyulladás fordul elő, időskorban pedig a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, illetve daganata jellemző.

Prosztatagyulladás bármely életkorban előfordulhat, okozhatja bakteriális fertőzés vagy gyulladásos góc. Tünetei lehetnek a fájdalmas vizelés, a csípő, égő érzés, a hidegrázás, a láz, a véres vagy gennyes vizelet. A hosszabb ideje fennálló, úgynevezett krónikus prosztatagyulladásnál a tünetek enyhébbek és lassabban alakulnak ki, viszont deréktáji fájdalmak és potenciazavarok is jelentkezhetnek.

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás leggyakoribb tünete a vizelési nehézség. A prosztata tömege nő, idősebb korra a kiinduló méretének akár a többszöröse is lehet, így gátolja a vizelet húgycsövön keresztül történő akadálymentes áramlását. Mivel nem képes megfelelően kiürülni a vizelet, bakteriális fertőzés és húgyúti gyulladás is kialakulhat. 

Prosztatadaganat az 50 év feletti férfiak mintegy hatodánál fordul elő. Kialakulásának kockázatát növelheti az örökölt családi hajlam, a korábban lezajlott ivarszervi betegségek és a káros szenvedélyek. A betegség korai szakaszában tünetmentes, illetve nagyon hasonlít más prosztatagondok okozta panaszokra, ezért csak szakorvosi vizsgálattal diagnosztizálható. Ha idejében felismerik, jól kezelhető, és csak minimális hosszú távú következményekkel jár. 

Mint megírtuk, idén rendhagyó módon, nagyrészt online zajlanak a férfiegészség hónapjának eseményei. Az idén tizenkettedszerre indult „bajuszos” kampány résztvevői novemberben nem használják a borotvájukat, hogy felhívják a figyelmet a prosztatarák megelőzésére, a szűrések fontosságára. A prosztatarákos férfiakat segítő, 10 Ezer Lépés Program szervezői is a közösségi oldalukon tesznek közzé hasznos információkat.