tőzsde;MOL;olajipar;

2020-11-06 18:13:09

Magára talált a Mol

Magyarország legnagyobb cégcsoportja a harmadik negyedévben – meglepetésre – már a tavalyihoz közelítő eredményadatokat mutatott fel. Éves szinten a tényleges nyereség ugyanakkor még kérdés.

A Mol a harmadik negyedévben elért 57 milliárdos nettó eredménnyel az idei első nyereséges negyedévet tudhatja maga mögött – derül ki az olajcsoport tőzsdei gyorsjelentéséből. Az első három negyedév összegeként adódó 33 milliárdos veszteség ugyanakkor – az első két negyedévhez hasonlóan – újfent negatív csúcs az olajcég életében. (Igaz, a társaság 2015-ben épp a negyedik negyedévre számolta el történelme eddigi legnagyobb, 435 milliárdos veszteségét.) A harmadik negyedévi nettó nyereség a körülményekhez képest alig észrevehetően, csak 5 százalékkal marad el az előző év hasonló időszakától.

A tőzsdei befektetők és az olajcsoport nem ezt a mérlegsort, hanem az „újrabeszerzési árakkal becsült, tiszta EBITDA” – kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti – eredményt tekintik mérvadónak. Ennek 489 milliárdos szintje szintén csak 7,6 százalékos csökkenés a 2019 júliusa és szeptembere közötti időszakhoz képest. Mivel az érték közelíti az 1,6 milliárd dollárt, Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató kommentárjában esélyesnek nevezte, hogy az év végére elérjék az augusztusban újrafogalmazott idei, 1,7-1,9 milliárdos éves EBITDA-céljuk felső határát. (Igaz, a koronavírus-válság előtt 2,5 milliárd dollárt ígértek.) Ettől még szakértők változatlanul kétségesnek nevezik, hogy az év végére a tényleges – nettó – eredményt sikerül-e nulla fölé tornázni.

Az 1050 milliárdos negyedévi és a 3 ezermilliárdos első háromnegyedévi árbevétel egyaránt körülbelül negyednyi visszaesés az előző év hasonló időszakaihoz képest.

Az üzletágak közül a kutatás-termelés 64 milliárddal, a feldolgozás-kereskedelem 61 milliárddal, az elsősorban a Fresh Cornerek forgalmát mutató fogyasztói szolgáltatási üzletág 55 milliárddal, a gázszállítás pedig 13 milliárddal járult hozzá a harmadik negyedévi EBITDÁ-hoz. Bár előbbi két tétel kevesebb az előző év hasonló időszakánál, az olajár, a kereslet és a finomítói haszon Covid-19 miatti padlózásához képest tisztes. Míg a gázszállítási profit 64 százalékkal ugrott, a szintén bővülő fogyasztói szolgáltatások nyeresége már a fő üzletágakét ostromolja.

A Mol felhívta a figyelmet, hogy mindvégig megtartották készpénztermelő képességüket. Ennek egyik fő oka az lehet, hogy jelentősen visszavágták beruházásaikat.

Pénteken az átlag 0,36 százalékos emelkedést mutató magyar tőzsdén a Mol-papírok 1,42 százalékkal drágultak. Ezt elemzők egyértelműen a gyorsjelentés hatásával magyaráztak.