Opten;cég;

2020-11-10 20:29:32

Egyre több a kényszervállalkozás

Az újonnan alakuló cégek között egyre nő a ismeretlen hátterűek aránya, amelyek jó része az Opten szerint a koronavírus miatt elbocsátottak kényszervállalkozása.

Az újonnan alapított cégek között egyre nő a korábbi kapcsolatok nélkül, "tisztán" indulók aránya - közli az Opten. Ezek komoly hányadát a koronavírus miatt elbocsátott dolgozók kényszervállalkozásai teszik ki - állapítják meg.

2017-ben az alapítások 36 százaléka bizonyult az összes tulajdonos és ügyvezető első próbálkozásának. Ez a szám 2020-ra 41 százalékra nőtt. A családi és címkapcsolatokat is beleértve az arány 22 százalékról 25 százalékra ugrott. A gazdasági körülmények miatt a folyamat itt valószínűleg nem áll meg - véli a céginformációs szolgáltató.

Az évente bejegyzett közel 30 ezer hazai vállalkozásnak csak mintegy negyede indul tiszta lappal: a többség korábbi vállalkozók új próbálkozása - idézik elemzőjüket, Pertics Richárdot. Ezt nem feltétlenül tartja rossznak. A cégpark, a befolyás növelése lehet teljesen indokolt is. A cégek gyakori cserélődése ugyanakkor arra utal, hogy az új alapítások a korábbi érdekeltségek - olykor szabályozatlan - magára hagyásával járhatnak együtt - hangsúlyozza az elemző.

Abból, hogy a tulajdonosok, ügyvezetők 79 százaléka csak egy céghez kapcsolódik, szintén azt a következtetést vonja le, hogy az új társaságok zöme mögött egy korábbi kísérlet kudarca állhat. Már csak azért is, mert az alapítók átlagéletkora 41,3 év. Vagyis jellemzően nem friss pályakezdők lepik el a piacot. Amúgy a érték a 2000-es évek elején még nem érte el a 40 évet.

De a céghalmozás is egyre dívik. Hatályosan több mint 800 személy mondhat magáénak több mint tíz magyar vállalkozásban meghatározó befolyást. Ez 2018-hoz képest 14 százalékos bővülés. 160 ezer vállalkozó büszkélkedhet legalább két cég feletti befolyással, amely érték szintén nő.