Tanulságos volt figyelni, milyen sorrendben gratulálnak a visegrádi állam- és kormányfők Joe Bidennek azután, hogy kihirdették: ő lesz a következő amerikai elnök és sokatmondó az is, milyen hangnemű üzenetet fogalmaztak meg. Elsőként a vállalkozásai és vagyona miatt „cseh Trumpnak” is nevezett Andrej Babis cseh kormányfő gratulált, diplomatikus üzenetében, közölte, továbbra is baráti kapcsolatokra törekednek az Egyesült Államokkal. Percekkel később, szombat késő délután, Igor Matovic szlovák kormányfő következett, az övé volt a leglelkesebb üzenet a V4-ek vezetői közül. Bár Varsó a kampányban nem rejtette véka alá, Donald Trump győzelméért szorít, Andrzej Duda lengyel államfő is még szombaton gratulált a „sikeres elnökválasztási kampányhoz”, azért hozzátéve, várják az elektorok döntését.
A visegrádiak közül egyedüliként Orbán Viktor csak másnap küldte el üdvözletét. Önmagában már ez is azt jelzi, újabb törésvonal keletkezik a visegrádi négyek között.
Bár a magyar kormány rendre azt hangoztatja, milyen kiváló az együttműködés a térség államai között és mennyire megnőtt a súlya az Európai Unión belül a V4-eknek, valójában a közös fellépés két esetben érzékelhető. Egyrészt a menekültválság során, a közös uniós kvóták elutasításakor, igaz, Szlovákia ekkor is más utat választott, másrészt költségvetési kérdésekben. Ezek az ügyek elfedték a politikai és geostratégiai különbségeket. Nevezetesen azt, hogy Andrej Babis pártja, az Ano a magyar kormányt különösen hevesen bíráló liberálisok frakciójának a tagja az Európai Parlamentben, másrészt pedig, hogy Lengyelország a legnagyobb fenyegetésnek tekinti Oroszországot, miközben a magyar kormány tíz év óta körüludvarolja Vlagyimir Putyint.
Joe Biden elnökké választása után egyre kevésbé lehet leplezni az érdekkülönbségeket. Igor Matovic lelkes üzenete jelzi, Pozsony a leendő amerikai vezetés leghűségesebb partnerévé kíván válni a V4-ek közül. Ez Zuzana Caputová elnök törekvéseinek is megfelel, amit a leendő adminisztrációnak írt üzenetében is világossá tett. A szlovák államfő reményét fejezte ki, hogy ismét szorosabb viszony alakul ki Washington és az EU között, és az új amerikai vezetés ismét szövetségesei felé fordul.
Andrej Babis ugyan jó kapcsolatokra törekedett Trumppal, 2019 márciusában a Fehér Házban fogadta is az amerikai elnök, ám ez nem jelenti azt, hogy a cseh kormányfő ne törekedne jó viszonyra Biden adminisztrációjával, sőt. Tomás Petrícek külügyminiszter szintén azt emelte ki, hogy Biden megválasztásával javulhat az Egyesült Államok és az EU kapcsolata.
A populista lengyel kormányzat – a magyarhoz hasonlóan - fontos ideológiai szövetségesét veszíti el Trump személyében, a varsói köztévé azt sugallta, csalás történhetett a választáson. Trumpnak Lengyelországban van az EU-n belül a legnagyobb rajongótábora. Ettől függetlenül Jaroslaw Kaczynskiéknak az orosz fenyegetéssel szemben továbbra is szükségük van Washington támogatására, így Bidenhez is közeledniük kell.
Az új amerikai adminisztráció megosztja a V4-eket, így a visegrádiak erjedése csak felgyorsulhat Biden elnöksége alatt.