;

rendőrség;autóbérlés;

- Luxusautókat bérel a rendőrség, de alig használják

A rendőrség évente 27 millió forintért bérel luxusautókat Áder János köztársasági elnök, a miniszterek, valamint az Alkotmánybíróság és a Kúria elnökének szállítására hivatkozva – tudta meg a Népszava. A lehetőséggel azonban a jogosultak közül kevesen élnek, tavaly és idén például csak Pintér Sándor belügyminiszter, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter.

A különös autóbérlésre utaló megjegyzést a Készenléti Rendőrség (KR) szerződéslistáján találtuk: a police.hu oldalra feltöltött dokumentum szerint a rendőrség védett személyek szállítására alkalmas járművet bérel a Porsche Hungária Kft-től. Érdeklődésünkre a KR meg erősítette, összesen öt autót – három Audi A8 Langot és két Skoda SuperBet – bérelnek a cégtől, tartós szerződés keretében. 

Van olyan Audi A8-as, amit havonta 650 ezer forintért használhat a rendőrség, de a SuberBekért is havi 300 ezer forintot fizetnek. A hatóság azt nem közölte, hogy az autókat kinek a részére bérlik, de a szerződések kapcsán a védett személyek és létesítmények köréről szóló kormányrendeletre hivatkoztak. Az idézett jogszabály alapján a Készenléti Rendőrség a köztársasági elnök, valamint az Alkotmánybíróság (Ab) és a Kúria elnökeinek testi épségét, útjait biztosítja, és ők vigyáznak a Magyarországra érkező diplomatákra is. Az dokumentum ugyanakkor arra is kitér, hogy a KR „a miniszterek részére felső középkategóriájú gépjárművet és hivatásos biztonsági gépjárművezetőt biztosít, amelyek igénybevételéről az érintett miniszter lemondhat". Egy más témában kapott rendőrségi válaszból pedig tudjuk, hogy 2019-ben Pintér Sándor belügyminiszter, idén pedig Pintér Sándor és Varga Judit igazságügyi miniszter vette igénybe a Készenléti Rendőrség szolgálati járműveit. A fentieket összegezve, a rendőrség évente 27 millió forintért bérel olyan luxusautókat, amiket a külföldi vendégeken kívül egy szűk kör tagjai – Áder János államfő, Súlyok Tamás Ab-elnök, Varga Zs. András, a Kúria vezetője, valamint a miniszterek – használhatnak Magyarországon. A szerződések szempontjából nem mellékes, hogy Áder János hivatala éppen az év elején vásárolt luxuskategóriás szolgálati autót az államfőnek: mint Népszava is megírta, a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) 28 millió forintért vett meg egy protokoll villanyautót – egy Audi e-tron Advanced 55 quattrót – szintén a Porsche Hungáriától, és ezzel cserélte le Áder János előző, S-osztályos Mercedesét. Pintér Sándor korábban szolgálati Audival – egy tizenöt éves A8-assal – járt, de lapértesülés szerint idén júniusban egy húszéves, S-osztályú Mercedesre nyergelt át. Varga Judit sem szorulna rá a KR fuvarszolgálatára; a miniszteri juttatások nyilvánosan elérhető listája alapján tavaly decemberben cserélte szolgálati Skoda Suberb 2016-osát az újabb, 2019-es Skoda-modellre. A KR kérdésünkre elismerte, van négy saját tulajdonú felső kategóriás járművük is védett személyek szállításához, de ezzel együtt indokoltnak tartják a szerződéseket. A saját autókat ugyanis karbantartás, műszaki hiba miatt időnként cserélni kell, ilyenkor kerülnek képbe a bérelt autók, amelyek a rendőrség szerint azonnal rendelkezésre állnak.

A hatóság egyébként nem először üzletel az állami tendereken jól futó Porsche Hungáriával: tavaly augusztusban a Népszava írta meg először, hogy Készenléti Rendőrség 4,3 milliárd forintért vásárolt tőlük 50 darab Audi A3 Limót és 450 Škoda Octaviát, a sokáig titkolt központi autóbeszerzési tender terhére.

Golyóálló leplekre is jutott 12 millióA KR nem csak járművekre adott ki komoly összegeket: mint lapunk tavaly megírta, a hatóság darabonként 612 ezer forintért vásárolt húsz övedék-és gránátálló leplet, amelyek szintén Áder János és a országba látogató diplomaták, miniszterek védelmét szolgálják. A ruganyos pajzsként használható szöveteket köpenyként is lehet viselni, de általánosabb, hogy támadás estén egyfajta falként feszítik ki a védett személy körül. A bevásárlásról ebben az esetben is csak a rendőrség honlapjának egyik aloldalára feltöltött szerződéslista tanúskodott.

A kinti viszonyok alighanem az otthonmaradásra fognak ösztökélni bennünket.