vakcina;Pfizer;koronavírus;BionTech;

- Még hatékonyabb lehet a koronavírus ellen az amerikai-német vakcina

A gyártók szerint a közös fejlesztésű oltóanyagnak nincsenek erős mellékhatásai, és még az időseknél is hatásos.

Az esetek 95 százalékában hatékony és az időseknél is 94 százalékban  működik az amerikai Pfizer és a német BioNtech és közös fejlesztésű koronavírus-vakcinája – adta hírül a New York Times.

Az oltás tesztelésében 44 ezer önkéntes vett részt, és a Pfizer által most publikált végső következtetések igen pozitívak, különösen az idősek esetében. Ez azért fontos, mert az öregek szervezete nem minden létező kísérleti vakcinára reagált a fiatalabbakéhoz hasonlóan.

További előny, hogy nincsenek erős mellékhatásai, valamint az enyhe és az erős tüneteket mutatók esetében is hatékony. A Pfizer közölte, hogy az illetékes hatóságtól napokon belül megkérik a sürgősségi forgalomba hozatali engedélyt.   

A fejlesztők szerint ez a vakcina úgynevezett mRNS-alapú oltás, amely a vírus örökítőanyagának egy kulcsfontosságú részletét tartalmazza. Vagyis nem tud fertőzést okozni, de elég lehet ahhoz, hogy immunválaszt provokáljon.

A technológia alapjait részben egy magyar biológus, Karikó Katalin tette le Amerikában, aki ma a BioNTech munkatársa. Az oltás hatékonyságáról 9 nappal ezelőtt közöltek először előzetes adatokat, akkor azt jelezték, hogy az 90 százalék feletti lehet.

Azt egyelőre nem tudhatjuk biztosan, hogy a vakcina az alany megvédésén felül képes-e megakadályozni a fertőzés továbbadását, de Ugur Sahin kutató, a német BioNTech alapító vezérigazgatója ebben is bizakodik. 

(444 nyomán)

Az azonosított fertőzöttek száma 570 153-ra nőtt az országban.