kormányinfó;

- Gulyás: Pénteken indul a szociális dolgozók tesztelése

Jövő szerdán mérlegeli majd a kabinet, hogy szükség van-e újabb járványügyi szigorításokra.

"Továbbra is december 11-ig vannak érvényben a kormány által meghozott járványügyi korlátozó intézkedések" – jelentette ki Gulyás Gergely az eheti Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a kormány kéthetente vizsgálja felül a meghozott intézkedések hatását, így jövő szerdán értékelik majd a jelenleg érvényben lévő korlátozásokat. Dönteni fognak arról is, hogy szükség van-e újabbakra, vagy sem. Véleménye szerint azzal kapcsolatban felelőtlenség lenne bármit is mondani, hogy két-három hét múlva milyen intézkedésekre lehet szükség.

Bár a fertőzöttek száma rohamosan nő és az elhunytak száma is rendkívül magas, a megfeszített egészségügyi munkának köszönhetően a fertőzöttekhez képest az elhunytak száma kevesebb mint tavasszal, ami Gulyás szerint azt jelenti, hogy az egészségügyi rendszer bírja a terhelést. Elmondása alapján az országos eloszlás azt mutatja, hogy a nyugati határszélen van a legtöbb fertőzött, ez valószínűleg az Ausztriába ingázók miatt van. Gulyás szerint csak bízni lehet benne, hogy nem kell emiatt újabb intézkedéseket hozni. Jelenleg 580-an vannak intenzív ágyon és 1700 ilyen van összességében, de ez bővíthető – mondta.

Lapunk kérdései és a kormány válaszaiLapunk a következő kérdéseket juttatta el a Miniszterelnökséghez és ezeket a válaszokat kapta: Van-e információja a kormánynak arról, hányan mentek át Romániába és Ukrajnába a közelmúltban a helyhatósági választásokra szavazni, és nem érzik-e azt, hogy - mivel mindkét országban súlyos a járványhelyzet - ez járványügy kockázatokkal járt? Gulyás Gergely erre azt válaszolta, hogy a szomszédos országokba átjáró ingázók vélhetően nagyobb járványügyi kockázatot hordoznak, mint az a néhány ezer ember, aki elment szavazni. Ha Orbán Viktor találkozott a koronavírussal fertőzött Vidnyáyszky Attilával, miért nem vonult utána karanténba? Hiszen a szabály egyértelmű, ha fertőzöttel van valaki együtt, karanténba kell vonulnia, amíg nincs két negatív tesztje 48 óra eltéréssel. A miniszter szerint Orbán Viktor Vidnyánszky Attila tekintetében nem minősült kontakt személynek, így nem kellett karanténba vonulnia. Varga Judit igazságügyi miniszter többször számon kérte, hogy az unió vezetői kerülik a nyilvánosságot: ennek szellemében mikor kíván interjút adni az igazságügyi miniszter asszony, Pintér Sándor belügyminiszter, Kásler Miklós EMMI-miniszter és Orbán Viktor kormányfő a kormánykritikus sajtónak? Gulyás Gergely erre azt válaszolta, Varga Judit nemrég adott interjút a BBC Hard Talk című műsorának, vagyis nem igaz, hogy nem áll szóba kormánykritikus sajtóval (lapunk kérdése természetesen a magyar médiára vonatkozott), Orbán Viktor „minden évben egyszer órákon keresztül a kormánykritikus média rendelkezésére áll, hasonló kérdésekkel pedig nem tanácsolja, hogy Pintér Sándort zavarják”. A kormány rendszeresen azzal kritizálja az Európai Uniót, hogy a járványügyi védekezés helyett LMBTQ-ügyekel, gender-kérdésekkel és hasonlókkal foglalkozik. Ennek tükrében mi indokolta a veszélyhelyzet idején beterjesztett alkotmánymódosításokat? A miniszter szerint jó, hogy a parlament a járványhelyzetben is tovább működik és szavaz, akár alkotmánymódosításról is. Egyébként pedig az azonos nemű párokra vonatkozó szabályozást semmilyen módon nem akarják megváltoztatni, továbbra is az a 2009-es, Draskovics Tibor MSZP-s igazságügyi miniszter által beterjesztett törvény van érvényben, amely kizárja, hogy azonos nemű párok gyermeket fogadjanak örökbe.

Az Astra-Zeneca vakcinájából 6,5 milliót, az amerikai oltóanyagból 4,3 milliót, a Pfizeréből 4,4 milliót kötöttünk le, ezek ára összességében több mint 36 milliárd forint – közölte Gulyás Gergely. Hozzátette, egyelőre nem lehet tudni, melyik országban lesz kész először felhasználható vakcina, de ahol először ez megtörténik, onnan megpróbálunk majd vásárolni.

Pénteken veszi kezdetét az országos rendszeres koronavírus-tesztelés, elsőként a szociális intézményekben- jelentette be a csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter

A miniszter emlékeztetett: a kormány a múlt heti ülésén döntött arról, hogy az egészségügyi, szociális és nevelési intézményekben dolgozók számára koronavírus-tesztelést rendel el az operatív törzs által meghatározott rendben és ütemezéssel. A tesztelésen való részvétel önkéntes, arra senkit nem lehet kötelezni - fűzte hozzá.

A tesztelés jövő hétfőtől az iskolákban, óvodákban, bölcsődékben és az egészségügyi intézményekben is megkezdődik. Mint elmondta, az egészségügyi és szociális intézmények saját erőforrásaikkal tudják elvégezni a vizsgálatokat, ahol viszont segítségre van szükség, ott a fővárosi és a megyei kormányhivatalok szervezik meg a teszteléseket. Az oktatásban ugyanakkor nem tervezik egyelőre, hogy pedagógus hallgatókat vonnak be például a gyermekfelügyeletbe.  

Összesen 15 ezer feladatellátási helyen, 191 ezer ember teszteléséről kell a kormányhivataloknak gondoskodniuk

- közölte Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy ezért ezer kétfős csapat lesz, amelynek egyik tagja egy harmad- vagy negyedéves orvostanhallgató.

A szerdai kormányülés másik nagy témája az uniós költségvetés és az Új Nemzedék Gazdaságmentő Alap körüli vita volt. Gulyás Gergely megismételte, hogy a kormány a jogállami feltételrendszer miatt továbbra sem fogadja el ezeket. "Az minősül ma jogállamnak Brüsszel számra, aki beengedi a bevándorlókat" – mondta Gulyás. Magyarország elkötelezett a jogállamiság iránt, a sajtószabadság, szólásszabadság, gyülekezési szabadság, az igazságszolgáltatás függetlensége mellett. A miniszter szerint ezek sokkal jobb állapotban vannak, mint a baloldali kormányok alatt és jobb állapotban, mint sok nyugat-európai országban. Gulyás szerint tegnap az „egyesült ellenzék” és Soros György ugyanúgy támadta a kormányt a migráció miatt.

"Soros Györgytől semmilyen kioktatást nem tudunk elfogadni"

– mondta, majd hozzátette: Soros György azért akarja hatalomra juttatni az ellenzéket, hogy azok beengedjék a migránsokat. "Annak esélye, hogy a helyreállítási alap és az uniós költségvetés ebben a formájában életbe lépjen, nulla a magyar vétó után" – fogalmazott. Az EU védheti a pénzügyi érdekeit, a korrupcióellenes szabályokat, a pénzek felhasználására vonatkozó akár szigorúbb szabályozást is támogatna a kormány, de „azt nem fogadjuk el, hogy politikai kérdéseket ne Budapesten, hanem Brüsszelben döntsenek el”. Az úgynevezett 7-es cikkelyes eljárással pedig „jól elvagyunk, nem zavar minket”. A miniszter ezután Donald Tusk az Európai Néppárt elnökének egy korábbi nyilatkozatát idézte, mely szerint nem lenne szabad összekötni a Lengyelországnak járó uniós pénzeket jogállami kritériumokkal.

Gulyás szerint „európai unós költségvetésnek előbb-utóbb lennie kell, lehet ez fél év, egy év, két év, nem tudjuk”, de addig is érvényesek a már elfogadott uniós büdzsé számai, így nem érné hiány Magyarországot.

Az Új Nemzeték Alap pedig hitel, így ezt önálló hitelfelvétellel meg lehet oldani, még ha a miniszter szerint a kicsit kedvezőtlenebb feltételekkel is.

Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely megismételte, hogy az egészségügyi dolgozók kirendelésével kapcsolatban elfogadják a Magyar Orvosi Kamara javaslatait, így „az ezzel kapcsolatos vitát lezártnak tekintem”. A másodállást sem akarják korlátozni, feltéve, hogy az orvos a főállású munkahelyén tölti az ott előírt teljes munkaidőt.

Az autópálya matrica a parkolással ellentétben azért nem ingyenes, mert „a többség nem autópályán jár dolgozni”. A kaszinók azért lehetnek nyitva hétig, mert érvényesülhetnek bennük a távolságtartás szabályai.

Az iparűzési adó csökkentéséről (Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ezek teljes eltörlését kérte két évre) még nem érkezett semmilyen javaslat a kormányhoz. A karácsonyi bulik a jelen szabályok szerint tiltottak, a miniszter azt mondta, „drasztikusan javuló betegszámok” lennének szükségesek azért, hogy az év végi ünnepekre enyhüljenek a szabályok.

Gulyás szerint fegyelmi következményei kell, hogy legyenek, hogy – miként a Blikk megírta – több más intézménybe kirendelt egészségügyi dolgozó nem kapta meg a törvény szerint járó bérét. Azzal a felméréssel kapcsolatban, mely szerint a budapestiek túlnyomó többsége a kormány és a főváros együttműködését szeretné, Gulyás Gergely azt mondta, rajtuk nem múlik.

Tizenkét településen emelkedett a szállópor-tartalom.